Uuring libauudiste hindamisest: konservatiivid usaldavad kõhutunnet, liberaalid lähtuvad kollektiivsest eneseimetlusest

Maailm,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Libauudised

Liberaalid usuvad libauudiseid oma liialdatud moraalse üleoleku tõttu. Nii selgub uuringust, mille viisid läbi Nottinghami Trenti ülikooli teadurid. Oma uurimuses keskendusid nad uudistele, mis olid seotud Brexiti ja Donald Trumpi valimisega USA presidendiks.

Uurimusest tuli välja, et nii liberaalid kui ka konservatiivid on ühtemoodi valmis uskuma oma maailmavaatega sobituvaid libauudiseid, ent põhjused selleks on erinevad. Uurimuse kohaselt järgivad parempoolsed uudise õigsuse hindamisel peamiselt oma n-ö kõhutunnet. Liberaalide puhul domineerib aga uudiste hindamisel peamiselt nn kollektiivne eneseimetlus ja sügav veendumus, et ainuõige on just nimelt nende ideoloogia.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Craig Harper ja Thom Baguley viisid läbi kolmest etapist koosneva uurimuse, milles nad palusid ameeriklastel ja inglastel lugeda positiivseid või negatiivseid väljamõeldud lugusid USA presidendi või tema eelkäija Barack Obama kohta või Brexitiga seotud artikleid. Teadurid täheldasid, et lugejad jõudsid libauudistele päris osavalt jälile, ent sellest hoolimata hindasid nad oma maailmavaatele vastavaid lugusid tõesemaks kui neid, mis nende ideoloogiaga kokku ei läinud.

Selgus, et liberaalid pidasid oma n-ö kollektiivse eneseimetluse tõttu pigem tõeseks president Trumpi vastaseid uudiseid. Ja ehkki ka konservatiivide puhul pidas osa vastanutest samal põhjusel tõeseks just positiivseid artikleid Trumpist, ei olnud selliste konservatiivide arv statistiliselt kuigi suur ning kokkuvõttes jälgisid parempoolsed uudiste lugemisel peamiselt oma intuitsiooni.

Esitades uurimuse tulemusi Suurbritannia psühholoogide liidu aastakonverentsil, ütles Harper: „Libauudiste mõiste on domineerinud poliitilist diskursust alates Trumpi valimisest presidendiks 2016. aastal ja see on delegitimeerinud ideoloogilisel või poliitilisel põhjusel meediaväljaandeid kõikjal Läänes.“

Ta lisas, et läbiviidud uurimuse põhjal on nii liberaalid kui ka konservatiivid valmis uskuma libauudiseid, kuid seda tingiv psühholoogiline motivatsioon on erinev.

„Liberaalid usuvad uudiseid, et säilitada soosiv tunne oma mõttekaaslaste osas. Konservatiivid aga usuvad uudiseid järgides oma n-ö kõhutunnet,“ ütles Harper.

Euroopa Komisjon ja ka EL-i riikide valitsused on püüdnud juurutada erinevaid meetmeid nn libauudiste blokeerimiseks sotsiaalmeedias ning takistada sellega ka nn vihakõne levikut. Kuid erinevad uurimused on juba näidanud, et sellega on võimaldatud segamatult levitada uudiseid liberaalidel, samal ajal kui konservatiivsed leheküljed on pidevalt löögi all.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused