Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valgevene sipleb Putini gaasinisa otsas

-
04.04.2017
Laadime sisu...

Moskva ja Minsk jõudsid väidetavalt kokkuleppele omavaheliste vaidlusküsimuste lahendamises, teatas Vene president Vladimir Putin esmaspäeva õhtul, millest kõige olulisem oli nn gaasitüli.

“Me leidsime skeemi, mille alusel jääme kindlaks oma lähenemistele, ent lähendame seisukohti hindade teemal,” ütles Putin Peterburis pressikonverentsil pärast kõnelusi Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkaga. Lepiti kokku, et Venemaa ja Valgevene lahendavad gaasi- ja naftavaidluse 10 päeva jooksul.

Vene riigipea lisas, et presidendid leidsid “võimaluse vastastikusteks järeleandmisteks”. Valgevene gaasivõlg pärineb 2016. aasta algusest ja on seotud Minski otsusega arvestada gaasi hinda mitte vastavalt lepingus sätestatud valemile vaid Euroopa gaasihindadele, mis on viimastel aastatel tunduvalt langenud.

Lukašenko sõnul on kahe riigi valitsustel 10 päeva aega presidentide kokkulepetele ametliku kuju andmiseks ning majanduste normaalsesse töörütmi seadmiseks.

Vene asepeaminister Arkadi Dvorkovitš ütles, et Valgevene maksab Vene riiklikule gaasikontsernile Gazprom ära 726 miljonit dollarit gaasivõlga ning Gazprom müüb 2018. aastal Valgevenele gaasi alandatud hinnaga. 2019. aasta ning sellele järgnevate aastate gaasitarnete üle peetakse eraldiseisvaid kõnelusi, lausus Dvorkovitš. Asepeaministri sõnul alustab Venemaa peatselt naftatarneid Valgevenele mahus 24 miljonit tonni aastas.

Putini sõnul töötavad kaks riiki 2018. aasta alguseks välja ühtse gaasituru reeglid. Lukašenko sõnul avaldas Venemaa valmisolekut refinantseerida Valgevene võlga.

Putin ja Lukašenko jõudsid ka kokkuleppele ühistes sammudes kahe riigi julgeoleku kaitsmiseks. “Te näete, mis ümberringi toimub. Me tahaks lihtsalt säilitada stabiilsust Venemaal ja Valgevenes. Maailmas on järel liiga vähe vaiksed ja rahulikke paiku. Me leppisime kokku ühistes sammudes meie riikide julgeoleku kaitsmiseks,” lausus Valgevene riigipea. “Me rääkisime palju julgeolekust ja mitte ainult seoses selle traagilise vahejuhtumiga,” lausus Lukašenko 10 inimelu nõudnud Peterburi metrooplahvatusele viidates.

Lukašenko boikottis erimeelsuste tõttu viimast Euraasia Majandusliidu tippkohtumist.

Interfax-BNS-UU

FOTO: AP/Scanpix  – Putin ja Lukašenka