Vasakule hoidva südamega valimisametnik sokutas Saksamaa valimistel AfD hääled rohelistele

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Saksamaa valmistub juba uuteks valimisteks.

Saksamaal Brandenburgis toimunud kohalike omavalitsuste valimistel pandi toime valimispettus.

Selle kohta andis ülestunnistuse ühe valimisjaoskonna töötaja. 26. mail toimunud valimistel registreeriti ühes Oder-Spree valimisjaoskonnas Alternatiiv Saksamaale (AfD) antud hääled rohelistele antud häältena. Jaoskonna töötaja, kes tunnistas oma väärteo üles, ütles ka, et tegi seda küll spontaanse impulsi ajel, kuid siiski teadlikult.

Tema sõnul oli valimisjaoskonnas lisaks veel viis töötajat, kuid neist keegi ei kontrollinud teda. „Muutsin siis lihtsalt mõned sinised hääled roheliseks,“ ütles ta, mis tähendab seda, et ta registreeris AfD-le antud hääled rohelistele.

Motiivina nimetas ta omaenda poliitilisi eelistusi. „Minu süda hoiab vasakule.“ Seepärast ei suutnud ta leppida, et parempoolne AfD oli saanud nii paljude valijate toetuse. Mais toimunud valimistel kogus AfD 15,9% häältest.

26. mail toimusid Saksamaal ühes kohalike valimistega ka Euroopa Parlamendi valimised. Kohalike omavalitsuste häälte lugemisel otsustaski konkreetne töötaja häältega manipuleerida.

Üks valimisjaoskonna töötaja voltis hääletussedeleid lahti ja luges tulemuse ette, teised pidid kandma tulemuse vastava partei nimekirja. „Minu käes olid roheliste, AfD ja ühe väiksema kohaliku partei, mille nime ma enam ei mäleta, nimekirjad,“ rääkis töötaja. „Kui üks AfD kandidaat sai palju hääli, siis lisasin ma AfD nimekirja ainult ühe arvu ja ülejäänud kirjutasin rohelistele.“ Arvatavasti võltsiti vähemalt 50 häält.

Valimisjaoskonna töötaja pani sellega toime rikkumise ja teda ootab ees kas rahatrahv või isegi kuni viie aastane vabadusekaotus.

Põhimõtteliselt võib Saksamaal töötada valimisjaoskonnas iga valimisõiguslik kodanik ja Brandenburgi liidumaa seaduste kohaselt peab häältelugemisel osalema vähemalt viis komisjoni liiget.

Manipuleerimisi avastada on aga väga raske. Siiski ütleb Oder-Spree ringkonna valimisjuht Sascha Gehm, et ta ei muretse liialt, kuna tema sõnul on manipulatsioonid ja massilised valimisrikkumised välistatud.

Allikas: Der Tagesspiegel

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused