Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vastuseis Nord Stream 2 ehitusele kasvab

-
04.04.2017
Laadime sisu...

Euroopa Parlamendi vähemalt 65 liiget saatis Euroopa Ülemkogu esimehele ja Euroopa Komisjoni presidendile pöördumise, milles kutsuvad peatama Venemaa plaanitava gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitust.

“Meie, allakirjutanud Euroopa Parlamendi liikmed, rõhutame siinkohal oma tugevat vastuseisu Nord Stram 2-le ja kutsume Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Komisjoni võtma kiireloomulisi meetmeid, et seda kõrge riskiga projekti ei jätkataks,” kirjutavad eurosaadikud oma kirjas Euroopa Ülemkogu esimehele Donald Tuskile ja Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile. Pöördumine on saadetud lisaks ka Euroopa Liidu välispoliitika kõrgele esindajale Federica Mogherinile ja Euroopa Komisjoni energialiidu volinikule Maroš Šefčovičile ning kliimapoliitika ja energiavolinikule Miguel Arias Canetele.

Europarlamendi saadikute hinnangul on Nord Stream 2 rajamine vastuiolus nii Euroopa Liidu julgeoleku- kui ka kliimapoliitikaga. Lisaks kahjustab see ka Euroopa energialiitu. “Seetõttu ei ole see rangelt riikliku pädevuse küsimus, vaid teema, millel on kaugeleulatuvad üle-Euroopalised mõjud,” rõhutavad saadikud.

Euroopa Parlamendi liikmete seisukohalt tugevdab Nord Stream 2 torujuhtme rajamine Euroopa sõltuvust Venemaa gaasitarnetest, annab Venemaale võimaluse tarnida Euroopale gaasi Ukrainast ja mitmest EL-i riigist mööda minnes ning sellega neid boikoteerida. Samuti pikendab see ebavajalikult fossilsete küstuste tarbimist Euroopas, lisavad saadikud.

Lisaks annab Nord Stream 2 Venemaale tugeva diplomaatilise relva Euroopa Liidu vastu, märgivad saadikud oma pöördumises.

“Me ei pea meenutama, et Venemaa on korduvalt kasutanud oma gaasitarneid ja nende peatamist vahendina, millega karistada riike, mis soovivad eemalduda Kremli poolt nendele ette nähtud arenguteest. “Euroopa ei peaks laskma ei ennast ega oma naaberriike seadma sellise kohtlemise objektiks,” lisavad eurosaadikud.

Pöördumises viidatakse ka Venemaa poolt annekteeritud Krimmile ja Vene välispoliitika agressiivsusele oma naabruses ning püüdlustele mõjutada demokraatlikke protsesse Euroopas. Allakirjutanute seas olid 30. märtsi seisuga Eestist valitud saadikutest Marju Lauristin, Tunne Kelam ja Indrek Tarand, lisaks mitmeid Leedu, Läti, Rootsi, Poola, Taani, Saksa, aga ka teiste riikide saadikuid Euroopa Parlamendi erinevatest fraktsioonidest.

Nord Stream 2 näeb ette senise gaasitrassi kõrvale Venemaalt Saksamaale viiva 3. ja 4. gaasitoru Läänemerre laskmise, mille tulemusena kahekordistub selle marsruudi üldvõimsus. Projekt peaks valmima 2019. aasta lõpuks.

Eurosaadikute andmeil peaks protsess olema arenenud nüüd nii kaugele, et lähiajal on oodata trassi rajavalt ettevõttelt ametliku ehitusloa taotluse esitamist riikidele, mille vetest see läbi läheb.

BNS-UU

FOTO: AFP/Scanpix – Venemaa käepikendus Euroopa südames Grehard Scröder