Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vene kogukond Soomes on putinistide Ukraina vastase terrorirünnaku tõttu tülli pööranud

-
25.02.2022
Noored venelannad Soomes

Soome venekeelsed elanikud kardavad, et Putini terroristlik agressioon Ukraina vastu paneb soomlasi suhtuma venelastesse suurema umbusuga. Ka on suurenenud pinged vene kogukonna enda sees.

Sotsiaalteaduste doktor Teemu Oivo, kes on spetsialiseerunud Venemaaga seotud küsimustele, paneb tähele, et suhtumine venelastesse on Soomes tõepoolest halvenemas.

Teadlane on juba ammu monitoorimas kohalike venekeelsete elanike diskussioone sotsiaalvõrgustikes ja tuletab meelde, et hirm diskrimineerimise ees on ajendanud paljusid oma nimesid soomepäraseks muutma.

„Kallaletungiga Ukrainale on nende ärevus kahtlemata kasvamas. Juba selle aasta algusest seoses olukorra teravnemisega Ukraina ümber küsisid paljud venekeelsed kommenteerijad sotsiaalvõrgustikes, et kuidas nad peaksid reageerima sellele, et nende töökaaslased esitavad ebamugavaid küsimusi ja vaatavad viltu. Paljud arvavad, et neid jälgitakse ja milleski kahtlustatakse,“ räägib Teemu Oivo.

Olukord Soomes põhjustas venekeelse kogukonna sees ka tülisid. Poliitika on väga tundlik teema ja arvamuste lahknevused toovad siin sageli kaasa sõprus- ja kogunisti peresidemete katkestamist. YLE korrespondent vestles ühe venekeelse uurijaga, kes ei soostunud andma intervjuud oma pärisnime all, kuna saab viimasel ajal väga palju solvangutega kirju „vene kaasmaalastelt“ pärast seda, kui teda küsitlesid ajakirjanikud. Kirjad olid tema sõnul väga agressiivsed, ja uurija arvab, et nad kajastavad äärmiselt teravaks läinud suhteid venekeelse diasporaa enda sees.

„Postitustes nõuti, et minult võetaks Venemaa kodakondsus, ja öeldi: väga hea, et sinusugused inimesed on Venemaalt lahkunud,“ kurdab vene sotsioloog, märkides, et sellistes kirjades rõhutatakse pidevalt, et Venemaa on suur ja võimas riik (великая и могущественная страна). Uurija ei pea talle adresseeritud kirju ähvarduseks, kuid tõdeb, et lugeda neid oli äärmiselt ebameeldiv.

Nagu täpsustab YLE, Soomes elab praegu üle 80 000 venekeelse inimese, kusjuures Helsingis on vene keel võõrkeeltest kõige levinum, olles 20 000 linlase emakeel.

Teadlaste kirjeldatud pilt on sarnane ka Eesti venekeelses kogukonnas valitseva õhkkonnaga.

Ivan Makarov