Vene spioonid on pununud Suurbritanniasse suure pesa

Scripalite mürgitamises kahtlustatavad Ruslan Boshirov ja Alexander Petrov,

Suurbritannias elab kümneid tuhandeid Venemaa spioone. Nii selgub hiljuti avaldatud suuremahulisest raportist.

The Telegraph vahendab, et mittetulundusühingu Henry Jackson Society uuringu andmetel on Londonis ligi 75 000 aktiivselt tegutsevat ja Moskva salateenistust informeerivat vene agenti. See on pool kõigist Londonis elavatest venelastest (keda on kokku 150 000).

Uuringu andmetel tekitab muret ka Venemaa luureohvitseride arvu kiire kasv, keda pidavat Londonis olema juba 200. (Võrdluseks – aastal 1985. oli luureohvitsere Londonis väidetavalt 39). Lisaks on raporti andmetel pea pooled Venemaa diplomaadid Suurbritannias aktiivselt tegutsevad luuretöötajad.

Raportis seisab, et vene spioonide peamiseks ülesandeks on koguda teavet praegu või varem olulist võimupositsiooni omavate (omanud) isikute kohta. „Kensingtonis asuvas Venemaa suursaatkonnas on hetkel tööl 56 diplomaati, kellest valitsuse allikate andmetel umbes pooled on arvatavalt seotud luuretööga – nii ametliku kui ka salajasega.“

Raporti autori Andrew Foxalli sõnul kujutavad vene agendid endast suurt ohtu, kuna nad ei tegele mitte ainult tellitud mõrvade täideviimisega (Skripalide mürgitamine Salisbury’s), vaid  laiaulatusliku ning kuritahtliku ühiskonna õõnestamisega.

„Suurbritannia salapolitsei on juba liiga kaua elanud naiivses usus, et Venemaa külma sõja aegne suhtumine on muutunud. See raport näitab selgelt, et venelaste luurejõud on endiselt sama pöörane, nagu see on alati olnud,“ ütles Foxall. Suurbritannia luureteenistus MI6 endine juht sir Richard Dearlove nõustus raportis öelduga, mainides, et raport tuletab jõuliselt meelde, kui laiaulatuslik ning pealetükkiv on Venemaa luure tegevus Läänes ja et sellele tuleb otsustavalt vastu astuda.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid