Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Venemaa lasi Euroopal enne Ukraina invasiooni gaasimahutid tühjaks tarbida

-
21.02.2022
Lääne sanktsioonidele vastates võib Venemaa gaasikraanid kinni keerata.
© Scanpix

Alles pani Saksamaa ennast gaasijuhtme Nord Stream 2 kaudu ennast Vene gaasist sõltuvusse ja nüüdses julgeolekukriisis annab see tunda – Venemaa jätab Lääne-Euroopa gaasita, vastates nii Lääne sanktsioonidele.

Euroopa Liit on lõpetanud töö Venemaa-vastaste sanktsioonide kallal selle sissetungi puhuks Ukrainasse, ütles EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell esmaspäeval. “Töö on lõpetatud. Oleme valmis. Sobival hetkel kutsun kokku EL-i välisministrite erakorralise kohtumise ja tutvustan neid sanktsioone,” ütles Borrell. “Aga me töötame selle nimel, et sellist hetke ei tuleks. Ja ma loodan, et seda ei tule,” rõhutas EL-i diplomaatia juht.

Euroopa Komisjoni (EK) president Ursula von der Leyen ähvardas pühapäeval, et Venemaa lõigatakse Ukrainasse sissetungi korral ära rahvusvahelistest finantsturgudest ja jääb ilma juurdepääsust peamistele Lääne ekspordikaupadele. “Venemaa oleks põhimõtteliselt ära lõigatud rahvusvahelistest finantsturgudest,” ütles von der Leyen intervjuus rahvusringhäälingu telekanalile ARD. Von der Leyen lisas, et olukorra eskaleerudes kehtestatakse sanktsioonid ka ekspordile Venemaale, kirjutab BNS.

Samas teatas Venemaa riiklik energiagigant ja suurim gaasieksportija Gazprom oma Twitteri kontol, et 17. veebruari seisuga on Euroopa ära kulutanud maa-alustesse gaasihoidlatesse talletatud gaasist 95,3 protsenti. See tähendab, et ülejäänud talvehooajaks on Euroopal jäänud alles vaid 4,7% gaasivarudest, vahendab Delfi Ärileht.

Samuti teatas Euroopa ühe suurima maa-aluse ladustamisvõimsusega Saksamaa möödunud nädala alguses, et laomahud on võrreldes varasemate aastatega langenud ajalooliselt madalale tasemele. Euroopa Liit teatas möödunud nädalal, et juhul kui Venemaa peatab Ukraina pingete tõttu gaasitarned, jätkub gaasi veel vabalt mitmeks nädalaks.

Seega ei pruugi Lääne sanktsioonid mõju avaldada, kui Venemaa gaasikraanid kinni keerab. Jäädes seejuures muidugi ilma ka sellest tulenevatest laekumistest, kuigi Kreml võib oma tarneahelad ümber kujundada ja venelased on alati kannatusteks valmis olnud. Kui valmis aga on Lääne-Euroopa kütusepuuduse all kannatama ja veel venelastega sõdima?