Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Volodõmõr Zelenski pöördus maailma kõigi juutide poole: ärge vaikige. Öelge siis midagi, proua Jakobson!

-
02.03.2022

Pärast Babij Jari pommitamist palus Ukraina president maailma juute mitte vaikida.

On väga tähtis, et miljonid juudid kogu maailmas praegu ei vaikiks. Vaikuses sünnib natsism, ütles 02. märtsi hommikul Volodõmõr Zelenski, kommenteerides Kiievi tulistamist, mille käigus tabasid raketid ka Babij Jari memoriaali.

„Mis inimene see on, kes valis sellise koha sihtmärgiks? Te tapate holokausti ohvreid teist korda. See on ebainimlik,“ ütles president, tuletades meelde, et iga normaalse ajalooteadliku inimese jaoks on Babij Jar Kiievi ja Euroopa eriline koht, palvuse koht. Kus hoitakse mälestust sadadest tuhandetest natsistide poolt mõrvatud inimestest ja mis on vanade Kiievi kalmistute ala. President Zelenski lisas: „Nõukogude võimu ajal ehitati sinna kontide peale telekeskus. Ja veel ka spordikompleks. Abihooned. Rajati park. Et kustutada Babij Jari tõeline ajalugu.“

Ukraina president osutab asjaolule, et Babij Jarile antud raketilöök tõestab: paljude Venemaa inimeste jaoks on Kiiev täiesti võõras. „Nad mitte midagi ei tea meie pealinnast. Meie ajaloost. Kuid nad said käsu – kustutada meie ajalugu. Kustutada meie maa. Kustutada meid kõiki,“ ütles president.

Tähelepanuväärne, et enne Kiievi tulistamist avaldas Babij Jari juhtkond resoluutse pöördumise, mõistes hukka vene agressiooni ja lubades, et hakkab fikseerima Venemaa sõjakuritegusid Ukraina territooriumil. Kogutud materjalid antakse üle Rahvusvahelisele kohtule Haagis. Ja peatselt tuligi raketirünnak.

Babij Jari memoriaali nõukogu esimees Natan Sharanski kritiseeris teravalt Venemaa presidenti: „Putin püüab moonutada holokausti ja manipuleerida sellega, et õigustada ebaseaduslikku sissetungi demokraatlikusse suveräänsesse riiki. See on võigas, kuid samas ka sümboolne, et ta alustab Kiievi ründamist Babij Jari pommitamisest, kus natsistid korraldasid kõige suuremad tapatalgud. Me töötame selleks, et säilitada mälu pärast tõe mahasurumist kümnete aastate kestel nõukogude korra poolt. Me töötame selle nimel, et möödaniku koledused ei korduks. Ei tohi lubada, et tõde langeks jälle sõja ohvriks.“

Knesseti saadik Juli Edelstein (Likud) kommenteeris Babij Jari memoriaalkompleksi tulistamist Venemaa vägede poolt: „Tekkivad õudusvärinad, kui näed, et löök on antud Katastroofi ühe peamise sümboli pihta. Äkki annab see rünnak kogu maailmale mõista, et sõda toob vaid purustusi.“  Edelstein kutsus maailma üldsust üles nõuda üheskoos kiiremat Ukraina vastase agressiooni lõpetamist.

Kuid Eesti Juudi Kogukonna juht Alla Jakobson, kes mõistis teravalt hukka selle, et mõned Tallinnas toimunud meeleavaldusest osavõtjad panid endale rinda Taaveti tähe, mälestades holokausti ohvreid ja protesteerides omaenda inimõiguste tallamise vastu, vaikib.

Vaikib vastuseks Kiievi pommivarjendist pöörduva elusa sihtmärgi, Ukraina juudist presidendi Volodõmõr Zelenski üleskutse peale maailma kõigile juutidele: ärge vaikige.

Ivan Makarov