Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

WTO uus poliitkorrektne juht – luges, et ta on naine, ei lugenud, et peetakse korruptandiks

-
16.02.2021
WTO uus liider Ngozi Okonjo-Iweala. (Foto: Scanpix)

Esmaspäeval määrati määrati Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) esimeseks Aafrika päritolu ja naissoost juhiks Nigeeria kahekordne rahandusminister ja esimene naissoost välisminister, 66-aastane Ngozi Okonjo-Iweala – kogu määramine tundub olevat kantud ennekõike poliitkorrektsusest, vähem reaalsetest saavutustest ja üldse mitte tegelikust taustast.

Ngozi Okonjo-Iwealat on nimetatud teerajajaks ja Aafrika mõistes igati “esimeseks”, mille kohta ütleb üks kommentaator, et ka Hiroshima aatompomm oli esimene. Mis aga puutub WTO uude juhti, siis lisaks poliitilistele ametikohtadele on ta veetnud veerand sajandit Maailmapangas, kus ta tõusis tegevdirektori ametikohale. Aastal 2012 kandideeris ta organisatsiooni juhiks.

Okonjo-Iweala sündis 1954. aastal Ogwashi Ukwus, Lääne-Nigeerias. Suure osa oma elust on ta veetnud USA-s, kus ta lõpetas Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) ja Harvardi ülikooli, kuhu ta on saatnud ka oma neli last.

“Ta mitte ainult ei meeldi Nigeeria rahvale, teda armastatakse, sest ta on sümbol. Rahvas hoiab talle pöialt, sest ta esindab teatavat naiselikkust,” ütles Idayat Hassan mõttekojast Centre for Democracy and Development. Siinkohal tuleb tunnustada nigeerlasi, kes ikka naiselikkust hindavad.

Veatuks ei pea teda aga sugugi kõik.

“Okonjo-Iweala võis ministriametit pidades teha kõige põhilisemaid tehnokraatlikke läbipaistvusreforme, kuid tõsi on see, et kui ta oli rahandusminister, läks iga kuu kaduma pea miljard dollarit naftatulu,” ütles Sarah Chayes, kes on kirjutanud ülemaailmsest korruptsioonist raamatus “Thieves of State”. “Ma arvan, et on kahetsusväärne, et teda sellesse ametisse isegi kaaluti,” ütles ta mullu antud intervjuus.

Endine minister on kujutanud end kui Nigeerias lokkava korruptsiooniga võitlejat ja märkinud, et reformide tõttu sattus tema ema inimröövi ohvriks. Kriitikute sõnul saanuks ta aga võimul olles teha rohkemat.

“Tal oli vähemasti võimalus astuda ametist tagasi ja korruptsioon paljastada,” märkis Olanrewaju Suraju lobigrupist Human and Environmental Development Agenda. “Ent selle asemel ta vaikis ja lasi kõrgtasemelisel korruptsioonil käärida,” lisas ta.

Okonjo-Iweala on pidanud tõrjuma ka kriitikat, et tal ei ole kogemust kaubandusministri ega läbirääkijana.

Hiljuti nimetati ta Aafrika Liidu erisaadikuks ülesandega leida rahvusvahelist toetust mandri ponnistusele lahendada koroonaviiruse pandeemiast tingitud majandusprobleeme.

Okonjo-Iweala on vasakliberaal: ta on hoiatanud, et pead tõstev protektsionism ja rahvuslus on võitlust kriisiga pärssinud ja maailmamajanduse taastumiseks on vaja tõketest vabaneda. “Üks viis tagada adekvaatne ja võrdne vaktsiinide jaotus on eemaldada tõkked, mille on tekitanud intellektuaalomandi ja tehnoloogiasiirde seadused,” kirjutas ta aprillis ajakirjas Foreign Affairs.

Nii saab WTO endale juhi, kelle parim saavutus on see, et ta sobib poliitkorrektsesse vormi. (AFP-BNS-UU)