Mart Helme: „Töö kaotanud välismaalastel tuleb naasta koduriiki“

Eesti, Uudised,
©Uued Uudised
Siseminister Mart Helme.

Valitsus kiitis heaks seadusemuudatused, mille peamine eesmärk on tagada, et töö kaotanud välismaalased lahkuvad Eestist esimesel võimalusel.

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil  heaks välismaalaste seaduse ning väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muudatused, mille peamine eesmärk on tagada, et töö kaotanud välismaalased lahkuvad Eestist esimesel võimalusel, edastas siseministeerium.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Eelnõu puudutab Eestis töötamise eesmärgil viisaga või viisavabalt töötavaid välismaalasi, kes on pärit kolmandatest riikidest. Juhul kui neil lõpeb lühiajalise töötamise luba või kui nad jäävad muul põhjusel töötuks, tuleb neil esimesel võimalusel koduriiki naasta,” ütles siseminister Mart Helme (EKRE).

Helme sõnul võib politsei- ja piirivalveamet tunnistada sellisel juhul välismaalase viisa või viisavaba viibimisaja kehtetuks ning teha välismaalasele ka ettekirjutuse Eestist lahkumiseks.

“Neil välismaalastel, kes jäävad siin tööta, soovitan hakata kohe otsima võimalusi kojuminekuks, mitte jääda ootama viisa või viisavaba viibimise aja lõppemist või kehtetuks tunnistamist. Sissetulekuta siia jäädes kulutavad välismaalased ära raha, mida saaks kasutada koduriiki tagasi pöördumiseks ning võivad jääda sel moel tulevikus ebaseaduslikult Euroopa Liitu,” ütles Helme.

Koju saamiseks on inimestel mõistlik pöörduda oma saatkonna poole, et uurida võimalusi Eestist lahkumiseks. Näiteks Ukraina on aidanud tagasi pöörduda enam kui 200 oma kodanikul. Ühtlasi palub ministeerium  senistel tööandjatel pärast töösuhete lõpetamist aidata kaasa välismaalaste koduriiki naasmisele.

Kui välismaalasel viisa  või viisavaba viibimise aeg lõpeb, aga tal ei ole kriisiolukorras kehtestatud liikumispiirangute tõttu ajutiselt võimalik Eestist lahkuda, siis saab eelnõu kohaselt siseminister või politsei- ja piirivalveameti peadirektor anda talle Eestis viibimise aluse kriisiolukorra lõpuni.

“Oleme mõelnud ka sellele, milliseid otsuseid teha võõrtööjõu osas võimalike pikemaajaliste, kuudepikkuste kriisiolukordadega seoses, mis meid ka tulevikus tabada võivad. Kuudepikkuste kriisiolukordade puhuks näeb eelnõu ette võimaluse, et valitsus võib teha otsuse anda riigis lühiajaliselt töötavatele välismaalastele õiguse töötada esialgsest lubatud töötamise ajast pikemalt,” ütles siseminister.

Helme sõnul võib valitsus eelnõust tulenevalt pikemaajalise kriisiolukorra ajal otsustada pikendada esialgu 12 kuuks 15 kuu jooksul tööle tulnud välismaalaste töötamise aega 24 kuule 32 kuu jooksul. “Kuid rõhutan, et selline võimalus on väga erandlik. Täna, kus meil on kestmas eriolukorra esimene kuu, taolist plaani ei ole,” sõnas Helme.

Siseministri sõnul on praegusel keerulisel ajal, mil meil on oma inimestel töökohti vajaka ning kus iga päev tekib juurde töö kaotanuid, vaja toetada Eesti elanikke.

“Neil peab olema võimalus vabadele töökohtadele asuda. Näha on, et viimase kuu jooksul on registreeritud töötute arv Eesti elanike hulgas hüppeliselt kasvanud. Samal ajal on tööandjad esitanud taotlusi võõrtööjõu kasutamiseks sarnases mahus kui on kasvanud töötus. Soovitan tööandjatel vaadata neid numbreid ja otsida siiski võimalusi kasutada enam kodumaist tööjõudu. Meie inimesed on väärt, et keerulisel ja kasvava töötuse ajal just neile tööd pakkuda,” ütles Helme.

Tööandjatel, kes vajavad uusi töötajaid, soovitab siseministeerium pöörduda nõu ja abi saamiseks töötukassa poole. Eestis on praegu üle 40 000 registreeritud töötu, ka enne eriolukorra algust oli Eestis üle 36 000 registreeritud töötu, kes on tööd otsinud pikemat aega.

Eelnõu on esitatud riigikogule üle koos riigi 2020. aasta lisaeelarve seaduse eelnõuga ja sellega seonduvaid seadusemuudatusi käsitleva eelnõuga. Seaduse vastuvõtmiseks on vajalik riigikogu koosseisu poolthäälte enamus.

BNS

7 commentsOn Mart Helme: „Töö kaotanud välismaalastel tuleb naasta koduriiki“

 • Avatar

  Jätan siia lugemiseks loo millest “peavoolu meedia” läheb mööda rohkem kui kilomeetrise ringiga – selline tulevik kui me ie peata “musta”Mustamäge.
  https://www.unz.com/sbpdl/her-name-is-emily-jones-white-seven-year-old-brutally-stabbed-to-death-by-somalian-immigrant-in-british-park/
  Sisu – linnapargis oli kohalik valge perekond puhkamas ja nende 7a tütat sõitis jalgrattaga ringi.
  Siis astus tema ligi naissoost Somaalia migrant ja lõikas tal kõri läbi.
  Analoogne kuritegu pole ainukene – ka kohalik meedia suht vaikib juhtumistest kus (peamiselt) Aasia taustaga uued kodanikud meelitasid ja sundisid vägisi
  prostitutsioonile peamisel alaealasi tüdrukuid – noorimad olid vaevalt kooli jõudnud.
  Ehk koju tuleb saata KÕIK need “üliõpilased” ja insenerid – kui Eesti tahab aidata siis e-kool – siia ei tohi neid jätta.

  • Avatar

   Kuule hüppa tiiki oma rassismiga. Võtad ühe juhtumi ja tembeldad kõik inimesed samasugusteks? Kas Obama on ka mõrvar sinu loogika järgi? Sa vist selline idioot kes Eestis mustanahalist inimest nähes liigub teisele poole tänavat ja teeb kuskilt mantlihõlma alt creepshotte telefoniga, et Uutesse Uudistesse saata mingi väljamõeldud looga?

 • Avatar

  Egas eestlased süüdi ole, et mingid migrandid töötud on :/

 • Avatar

  Olen juba ligi aasta aega töötuna arvel. Isegi enne viirusekriisi, kui oli väidetavalt ülisuur tööjõukriis, ei leidnud ma sobivat tööd. Kuna olen üle viiekümne aastane, siis oli mitmelgi korral tunda, et noored ülemused otsivad omavanuseid töötajaid. Mitmes kohas kandideerimisel küll kuulati hoolega, kuid tööle siiski ei võetud. Ka viimasest töökohast katseajal vallandati mind lausega: “et ega vana karu enam uusi trikke ei õpi!” Ülemus ise oli alles puberteedieast väljunud noor nolk, kes kelkis sellega, et on juba kohe peale kooli lõpetamist juht olnud. No ja sellised lapsjuhid võtavadki tööle omasuguseid noori, kellel pole veel elukogemust ja kelle kõrvatagused on alles märjad. Vanasti võeti juhtivatele kohtadele ikka elukogenud ja kogemustega inimesed. Aga no eks otsa tegi lahti ju Taavi Rõivas. Otse koolipingist ministriks ja sealt edasi peaministriks. Ise ta oli veel pubeka ellusuhtumisega, kui ta kabistas kapi taga noori naisi – aga juba peaminister. No selliste lapsjuhtide kogenematusest keedetud suppi peame me nüüd kõik helpima. Pole siis ime, et kõik jooksevad vastu müüri ja on tekkinud suur kaos.

 • Avatar

  WHO on Covid-19 raviks senist malaariaravimit klorokviini, mis on katsetustel andnud paljulubavat efekti, kõvasti maha teinud…
  https://objektiiv.ee/who-kaivitab-nelja-voimaliku-covid-19-ravimi-katsetused/

  Siit teile, inimesed, siis üks väike vihje, kuidas sellesse preparaati/ ainesse suhtuda… 🙂

  Ke vihjest aru ei saanud, siis neile üks väike loengukursus:
  Janet Ossebaard & “The Fall of the Cabal: the End of the World As We Know It”

 • Avatar

  Õige otsus. Toetan!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused