VIDEO: Martin Helme: „Meil on valitsus, kes harjunud tegutsema pingelises taustsüsteemis“

Eesti, Uudised,
- Updated

Rahandusminister Martin Helme rääkis eileõhtuses ETV otsesaates „Esimene stuudio“, et kuigi leviv koroonaviirus tekitab probleeme majanduses, on meil olemas valitsus, kes harjunud tegutsema äärmiselt pingelises taustsüsteemis. „Me oleme väga pühendunud patrioodid, ma väga arvan, et praegu oleks vaja sellist heas mõttes ühiskonna kokkuhoidmist,“ ütles ta.

Martin Helme rahustab inimesi ning kutsub kõiki keskenduma oma tervisekäitumise parandamisele: „Seesama kätepesu või kui oled vähegi tõbine, ei lähe tööle või kooli ega EMO-sse.“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Majaduslikus mõttes teeb valitsus kõik, mis vaja, et hoida eesti ettevõtlus toimimas, kiirendada juba plaanitud investeeringuid ja anda leevendust ettevõtluskeskkonda. Kõige kiirem viis on maksualandused, kas nad on ajutised või sihitud mingisse sektorisse, seda saab teha kohe,“ rääkis Helme.

Ta lausus, et mõnes mõttes oleme me uude majanduskriisi juba sisenenud ning küsimus on nüüd selles, kuidas me suudame tagajärgi minimeerida ja kriisi üle elada.

“Numbrid räägivad lugu, et nii järske kukkumisi pole olnud 2008. aastast. Ja see on päriselu tagajärgedega. Ettevõtete bilanss järsult väheneb ja pangad hakkavad laene tagasi kutsuma või lisatagatisi nõudma. Ettevõtted, mis rahastavad end võlakirjade taasrahastamisega, ei saa seda teha,” kirjeldas Helme koroonaviiruse ja naftasõja mõju tagajärgi majanduses.

Tema sõnul muudab praegune olukord igasuguse planeerimise praktiliselt võimatuks ja olukorra muutumise etteennustamatuks.

Rahandusministri sõnul on läänemaailma riigid aastal 2020 paljuski keerulisemas olukorras kui 2008. aasta kriisi ajal.

“Nii maailma kui Euroopa majandus on täna suurema võlakoorma all kui kümme aastat tagasi. Tööpuudus on suurem. Konkurentsivõime on kehvem, kui oli enne 2008. aasta kriisi. Räägiti, et ees ootab lauge langemine. Nüüd on selle asemel mull suure pauguga lõhki läinud,” rääkis Helme.

Helme sõnul on igas kriisis ka midagi positiivset – näiteks lubavad Euroopa Liidu eelarvereeglid, mis Eestil laenamist takistavad, eriolukordades erandeid.

“Euroopa eelarvereeglites on täiesti selgelt erand sees: ettenägematu sündmuse puhul need reeglid ei toimi. Kui langus tuleb, siis sul ongi õigus rohkem kulutada, minna eelarvega rohkem miinusesse,” lausus Helme, kes on varem öelnud, et praegune valitsus läheb uuele kriisile vastu mitte kokku hoides, vaid kulutades.

Rahandusministri sõnul on riigi investeeringud pikas plaanis nagunii positiivne asi ning praegu oleks patt laenurahast ära öelda.

Aasta alguse maksutuludes veel seni anomaaliaid ja negatiivseid märke pole, kuid selleks tuleb nüüd valmis olla. Ettevõtluse toimimise tagamiseks on üks võimalus ja kõige kiirem vahend Helme sõnul maksude alandamine – kasvõi lühiajaline ja võimalik, et kindlasse sektorisse suunatud.

“Seda me saame kohe teha – see on nagu ergutav süst veeni. Ükskõik, mis suurusjärgus me selle teeme – 100, 200, 500 miljonit – see jõuab kohe majandusse,” lausus ta.

Helme sõnul praegu kärbetele ei mõelda ning niinimetatud krokodillide komisjon pole lähiajal kogunemas.

“See mõtteviis, mis oli kümme aastat tagasi – et kõige olulisem on eelarve tasakaal, et ei läheks miinusesse – see on praegusele valitsusele täiesti võõras. Mingit hullunud kärpimist kindlasti ei tule,” lubas minister.

Naftahinna langus on Helme sõnul ajutine nähtus ning see peaks tema sõnul USA jõupingutuste toel maksimaalselt poole aastaga taas 60 kuni 65 dollarini barrelist jõudma. Hinnalangusest tingitud raskused põlevkivisektoris on Helme sõnul suurem mure ja valitsus seda sektorit kindlasti hätta ei jäta.

Hinnalangusest tingitud raskused põlevkivisektoris on Helme sõnul suurem mure ja valitsus seda sektorit kindlasti hätta ei jäta. Eesti Energia on tema sõnul varemgi keerulises olukorras olnud.

Helme sõnul on oluline aidata ka teisi ettevõtjaid ning tagada, et ei tekiks tööpuuduse kasvu ja krediidi külmutamist pankade poolt.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused