Martin Helme: pensionisamba raha hakkab kätte saama järgmise aasta septembris

Eesti, Uudised,
Sularaha, euro, raha, paberraha
©UU

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks kogumispensioni reformi eelnõu, mille teine lugemine ja lõpphääletus toimub koos valitsuse usaldushääletusega Riigikogu täiskogu istungil kolmapäeval.

Rahandusminister Martin Helme ütles, et inimesed hakkavad raha kätte saama järgmise aasta septembris, kuigi algne plaan oli järgmise aasta algusest. “Oleme nihutanud seda edasi kaheksa kuud.  Avaldus tuleb esitada 2021. aasta märtsi lõpuks ja seega raha saab kätte septembris.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Helme kordas üle eelnõu peamised muudatused, mis nüüd Riigikokku jõudsid ja mille üle kolmapäeval hääletatakse. “Rahanduskomisjoni poolt oli terve hulk parandusettepanekuid, mis eelnõusse ka sisse läksid. Lisaks seletuskirjas on rohkem muudatusi lahti seletatud nagu õiguskantsler käskis. Sisu poolest on nüüd erinevad väljamaksete tähtajad ja rakendumistähtajad ja muutus ka see, et nüüd on võimalik ühekorraga summa väljamaksmine,” selgitas Helme.

Minister Urmas Reinsalu kinnitas, et pensionireform saab olema edukas ning sellel ei saa olema kaotajaid.

Pensionireformi jõustumisel muutub teise sambaga liitumine või sealt välja astumine kõigile vabatahtlikuks. Vaikimisi jääb kõik nii, nagu on – kui inimene soovib pensioni samamoodi edasi koguda, ei pea ta midagi tegema. Kui inimene soovib sambast lahkuda, sellega liituda või lihtsalt peatada sissemaksed, peab ta esitama avalduse pangale või pensionikeskusele, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Kehtima jäävad samba senised maksemäärad: kaks protsenti inimese brutopalgast ja neli protsenti tema sotsiaalmaksust. Uue võimalusena saavad inimesed oma teise sambasse kogutud vahendeid ise edasi investeerida. Selleks tuleb esitada vahetamise avaldus, millega tehakse teise samba fondiosakud rahaks ja kantakse see pangas inimesele avatud pensioni investeerimiskontole.

Pensioni investeerimiskontole saab kanda nii seni kogutud pensioniraha kui suunata sinna uued teise samba sissemaksed – muud raha sinna kanda ei saa. Raha väljavõtmine pensioni investeerimiskontolt toimub samadel tingimustel kui pensionifondist. See tähendab, et üldiselt tuleb oodata pensionieani, kuid vajadusel saab teisest sambast koos rahaga välja astuda ka varem.

Sarnaselt fondide vahetamisele võib inimene liigutada oma raha pensioni investeerimiskonto ja teise samba fondide vahel. Näiteks investeerida mõnda aega iseseisvalt, jõuda järeldusele, et see pole tema jaoks ehk parim lahendus ning pöörduda siis tagasi mõnda fondi.

Pensioni investeerimiskonto vahendeid saab investeerida sarnaselt tavapärase investeerimiskontoga – näiteks väärtpaberitesse ja muudesse finantsinstrumentidesse.

Pensioniikka jõudes on iga inimese enda valida, kas võtta kogu raha korraga välja või teha seda tähtajalise või eluaegse pensionina. Kui teisest sambast võetakse raha kasutusse eluaegse pensionina või pika tähtajalise pensionina, kus raha on jaotatud vähemalt inimesel keskmiselt elada jäänud aastatele, siis sellistelt väljamaksetelt tulumaksu tasuma ei pea.

Lühema tähtajalise pensioni puhul ja kogu raha pensionieas korraga välja võttes tuleb sellelt tulumaksu tasuda vähem kui raha varem välja võttes – 10 protsenti tavapärase 20 protsendi asemel. Väljamaksed ei mõjuta inimese maksuvaba tulu arvestust.

Võrreldes kehtiva korraga saavad soovijad pärast eelnõu seadusena jõustumist pensioni kogumise teises sambas lõpetada. Seda on võimalik teha kahel viisil: peatada maksed teise sambasse ja jätta kogutud raha sinna edasi kasvama või võtta kogutud raha välja, millega lõpeb ka maksete tegemine teise sambasse.

Kui inimene on sambast lahkunud, ükskõik, kas peatanud ainult maksed või võtnud kogutud raha ka välja, on tal võimalik sambaga 10 aasta möödumisel uuesti liituda. Peale seda on tal 10 aasta möödudes veel üks kord võimalik sambast lahkuda – lõpetada lihtsalt maksed teise sambasse või võtta välja ka kogunenud raha.

Kui inimene on sambast teist korda lahkunud, siis uuesti liituda ja makseid teha ta enam ei saa. Seega ei kogune inimesele teise sambasse enam raha ja pensionieas jääb talle üksnes esimese samba pension.

Raha väljavõtmisel sambast lahkumisel tuleb arvestada sellega, et väljamakse tehakse ühes osas ja välja makstakse kogu raha, mis inimesel teise sambasse kogunenud on. Väljamakselt tuleb tasuda 20 protsenti tulumaksu, kuid maksuvaba tulu arvestust teise samba väljamakse ei mõjuta.

Inimesed, kes liituvad vabatahtlikult teise sambaga esmakordselt, saavad raha esimest korda sambast välja võtta või maksete tegemise lihtsalt lõpetada siis, kui liitumisest on möödunud vähemalt 10 aastat.

Teisest sambast võivad soovi korral lahkuda ka tänased teise samba pensionärid. Selleks tuleb esitada pangale või pensionikeskusele avaldused fondipensioni lõpetamiseks ja ühekordse väljamakse saamiseks või kindlustusandjale sõlmitud pensionilepingu ülesütlemiseks. Väljamakselt, mis teise samba pensionäridele sambast lahkumisel tehakse, tuleb tasuda tulumaks 10 protsenti.

Raha makstakse teisest sambast välja ja maksete tegemine saab alata või lõppeda kolmel korral aastas – jaanuaris, mais ja septembris. Sambaga vabatahtlikult liitumiseks ja sambast lahkumiseks, sealhulgas kogutud raha väljavõtmiseks saab avaldusi esitama hakata jaanuaris 2021. Kõik avaldused, mis esitatakse hiljemalt 2021. aasta 31. märtsiks, realiseeritakse septembris 2021.

Pensionifondid saavad sambast lahkumisest ette teada vähemalt viis kuud. Pikem raha väljavõtmisest etteteatamine aitab pensionifondi investeeringuid paremini juhtida. Raha väljamaksmisega pensionifondile kaasnevate riskide maandamiseks tõstab eelnõu ka pensionifondi arvel laenu võtmise piirmäära seniselt 10 protsendilt 25 protsendile.

Kogutud raha pensionifondist pensioni investeerimiskontole kandmiseks saab avaldusi esitama hakata 1. aprillist 2021. Nagu pensionifondi osakute vahetamise puhulgi, toimub raha pensioni investeerimiskontole kandmine 1. septembril, kui vahetamise avaldus esitatakse hiljemalt 31. juulil 2021. Kui avaldus esitatakse järgmises tsüklis, leiab vahetustehing aset 3. jaanuaril 2022.

Teise samba maksed saab pensioni investeerimiskontole suunata samuti septembrist 2021. Selleks tuleb esitada pangale või pensionikeskusele uus valikuavaldus. Maksed suunatakse ümber hiljemalt kolme tööpäeva jooksul.

2 commentsOn Martin Helme: pensionisamba raha hakkab kätte saama järgmise aasta septembris

  • Avatar

    Emaste hierarhia.

  • Avatar

    Tubli Martin, Jüri & Vaba Raha Co. See kuidas sotsid, reffid ning nende mehitatud riigiametnikud püüavad takistada rahvale elementaarsete otsustusõiguste andmist on tülgastav. Kas Ligi & Saar kooperatiiv tõesti loodab, et senine rikkuritele panustatud Eesti riik jätkab samas vaimus. Mitte ainult pensioni teine sammas ei teeni 20 % Eesti eliiti, vaid ka esimese samba kogumised kasvatavad eelkõige kõrgepalgaliste pensione. Kui koristaja peab ühe pensioniaasta ühiku nimel töötama 3 aastat, siis eurosaadik Urmas Paet saab sama aasta eest 5-6 pesnioniaastat ehk 15 korda rohkem. Üheski teises riigis pole nii, et riigipension erineb rikastel ja vaestel sellistes mastaapides, vaid seal on piirid peal. Kes tahab omale pensioni lisaks koguda tehku seda erainitsiatiivil. Eesti riigis on aga seni tehtud kõik nii, et vaene mass garanteerib heaolu rikaste vähemustele ja seda riigisüsteemi kaudu. See riik eesotsas reffide ja ka pane imeks sotsidega ei ole ehitatud Eesti rahvale, vaid priviligeeritud eliididle – ka emapalk, töötukindlustus jne. baseeruvad selles riigis “inimese panusele” ehk palganumbrile, mis korrutatakse igasuguste riiklike toetusetga mitmekordseks – seega ka ebavõrdsus suureneb kordades. Millises jubedas valelilkus riigis oleme me elanud? Ja miks rahvas toetab ikka seda Reformierakonda, see osa rahvast ikka rumal mis rumal va muidugi kordades kasu saavad rikkurid.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused