Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaminister viirusest: Eesti on jõudnud hädaolukorda

-
12.03.2020
Jüri Ratas Riigikogus.
© Riigikogu

Peaminister Jüri Ratas märkis täna Riigikogu ees, et Eesti on koroonaviiruse tõttu jõudnud hädaolukorda. Ratase sõnul tuleb koroonaviiruse tõttu valmis olla olukorra kiireks muutumiseks, lisaks on ravimiamet saanud ülesande kaardistada kriitiliste ravimite kättesaadavuse olukord.

Ratase sõnul on viirustest tehtud 464 inimesele ja nakatumine on tuvastatud 16 juhul. Ratase sõnul on terviseamet tihedas suhtluses nakatunutega ning olukorda arvestades on nende seisund hea.

Ratase sõnul hindab terviseamet võõrsilt viiruse toomise riski väga kõrgeks ning riigi siseselt nakatumise võimalust suureks.

“Valitsus on veebruaris ja märtsis tegelenud koroonaviiruse leviku teemaga. Sõnastatud on kuus eesmärki: tõkestada viiruse edasist levikut, kohapealset levikut, tagada tervishoiu suutlikkus viiruse tõrjeks ja haiguse raviks, tõsta inimeste teadlikkust, tagada inimkonna toimetulek kaudsete mõjudega ja tagada Eesti majanduse normaalne toimimine,” ütles Ratas.

Peaminister ütles, et olukord võib muutuda tundide ja päevadega: „Meie jaoks on olnud esmane ja kõige tähtsam ülesanne tegeleda meie inimeste tervise ja heaolu kaitsmisega. Selleks on Vabariigi Valitsus seadnud kuus eesmärki:

1. tõkestada viiruse edasist levikut Eestisse;

2. tõkestada viiruse kohapealset levikut Eestis;

3. tagada tervishoiusüsteemi suutlikkus viiruse tõrjeks ja sellest põhjustatud haiguse raviks;

4. tõsta inimeste teadlikkust viiruse leviku tõkestamisel ja sellest põhjustatud haiguse ravil;

5. tagada elanikkonna toimetulek viirusest tulenevate kaudsete mõjudega;

6. tagada Eesti majanduse võimalikult normaalne toimimine.“

„Mõne nädala eest rääkisime hädaolukorra ohust. Arvestades praegust maailma epidemioloogilist olukorda ja koroonaviiruse levikut Euroopas, kasvavaid ohte Eesti majandusele, ettevõtlussektori tarneahelate raskusi, sise- ja välispoliitilisi väljakutseid ning erinevate riigiasutuste senisest operatiivsema juhtimisstruktuuri vajadust, võib minu hinnangul selgelt öelda, et oleme tegelikult jõudnud hädaolukorda.

Pärast valitsuse istungit toimus ka kabinetinõupidamine, kus otsustati täiendavate meetmetena, mis kindlasti ei ole lõplik:

• lükata kruiisilaevade vastuvõtu edasi kuni 1. maini;

• lähtuda riigiasutuste töötajate, kohalike omavalitsuste, aga ka era- ja mittetulundussektori lähetuste ja sissetulevate visiitide korraldamisel välisministeeriumi soovitustest;

• anda Eestis avaliku ürituste loa taotlejatele soovituse lükata enam kui 100 osalejaga avalikud üritused edasi;

• panna terviseametile avaliku ürituse loa kooskõlastamise kohustus enam kui 100 osalejaga ürituse puhul ning hinnata ka juba väljastatud lubade juhistele vastavust;

• lükata alates tänasest edasi kõik riigiasutustes planeeritud ekskursioonid;

• avada 16. märtsist hiljemalt koroonaviiruse kriisitelefon numbriga 1247.

Terviseamet on juba tõstnud valmisoleku tasemel number 1 ehk kiirabi ja haiglad on asunud täiendama varusid ja laiendama koroonaviiruse testimise võimekust. “Endiselt on väga oluline iga inimese enda personaalne panus. Kui inimene on viibinud haiguse leviku piirkonnas ja tal esinevad sümptomid. 14 päeva tuleb tõepoolest veeta kodus, tuleb vältida poes käimist, kinos ja teatris käimist, kohutumist sõpradega,” ütles Ratas.

Valitsus moodustatud koroonaviiruse levikuga soetud sündmuste ning rahvatervise ja majanduse probleemide lahendamisega tegeleva valitsuskomisjoni tegevust juhib peaminister. Komisjoni liikmed on justiitsminister, majandus- ja taristuminister, rahandusminister, siseminister, sotsiaalminister, välisminister, haridus- ja teadusminister, kaitseminister ning riigisekretär. Vajaduse korral kaasab komisjon oma töösse täiendavaid liikmeid.