President Arnold Rüütel: mina presidendina päevapoliitikasse ei sekkunud

Eesti, Uudised,
- Updated
©Uued Uudised
President Arnold Rüütel

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna auesimees Arnold Rüütel rääkis ajalehele “Konservatiivide Vaba Sõna” antud pikemas intervjuus muu hulgas, et Eesti riigis ei peaks president päevapoliitikasse sekkuma.

„Mina püüdsin presidendina pooli mitte valida. Kellegi päevapoliitikasse ma ei sekkunud ja püüdsin alati hoiduda sellest, et kommenteerida ühe või teise poliitiku väljaütlemisi,“ rääkis Arnold Rüütel, kes oli Eesti vabariigi president aastatel 2001-2006.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Aeg-ajalt on tõstatunud teemana Vabariigi Presidendi institutsiooni vajalikkusest ja otstarbekusest Eestis.

Arnold Rüütel leiab, et presidendi institutsioon on kahtlemata riigile vajalik: „Riiki tuleb vaadelda püramiidina, mille aluse moodustab rahvas ja kohalikud omavalitsused, neist ülalpool on ühiskondlikud organisatsioonid ja riiklikud struktuurid kuni valitsuse ja parlamendini välja. Presidendi institutsioon peab ühendama selle püramiidi ja jälgima, et see oleks tasakaalus.“

Rääkides presidendi rollist Eesti-suguses väikeriigis, ütles Rüütel, et tema ajal oli tegev presidendi akadeemiline nõukogu, kuhu kuulusid Teaduste Akadeemia president ja umbes 15 eluala tippteadlased ning ka ühiskondlikke organisatsioonide esindajad. Sellel foorumil sai tõstatada riigile olulisi küsimusi ning edastada need hiljem valitsusele ja Riigikogule.

Arnold Rüütel lisas, et Riigikogu presidendi valijaks ei sobi. Seal toimub pidev erakondade debatt ja üksteist püütakse maha teha. „Kellele otsustusõigus anda, on väga tõsine küsimus. Õigem oleks presidendi üldrahvalik valimine. Tähtis on aga see, et valimisõigus oleks vaid põhiseaduse järgi kodakondsust omavatel inimestel,“ lausus ta.

Täispikka intervjuud president Arnold Rüütliga saab lugeda järgmisest “Konservatiivide Vaba Sõna” numbrist, mis ilmub aprillis. 

3 commentsOn President Arnold Rüütel: mina presidendina päevapoliitikasse ei sekkunud

 • Avatar

  Oleks ta Kreekas koos Ojulandiga EU leppele alla kirjutamata tagasi tulnud oleks pisut parem… mitte et keksib “jah on ebaseaduslik, kuid tegime ikkagi ja ei ole midagi enam teha”.

 • Avatar

  Üks vana lugu aastast 2012 – sobib teemasse 😉
  http://uus-riigikogu.blogspot.com

 • Avatar

  Presidendi roll ongi selline “usujuhi”, päevapoliitikuite moraalse valvuri roll. Hoiab pikka plaani, ei lase riiki sisse imbuda võõragentidel, ning tegelikult, kui presidendi tagandamise protsess olemas oleks, siis võiks ta olla ka eluaegne juht. Või niikaua, kuni ise ära väsib ja taandub.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused