Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President Arnold Rüütel: mina presidendina päevapoliitikasse ei sekkunud

10.02.2020
President Arnold Rüütel
© Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna auesimees Arnold Rüütel rääkis ajalehele “Konservatiivide Vaba Sõna” antud pikemas intervjuus muu hulgas, et Eesti riigis ei peaks president päevapoliitikasse sekkuma.

„Mina püüdsin presidendina pooli mitte valida. Kellegi päevapoliitikasse ma ei sekkunud ja püüdsin alati hoiduda sellest, et kommenteerida ühe või teise poliitiku väljaütlemisi,“ rääkis Arnold Rüütel, kes oli Eesti vabariigi president aastatel 2001-2006.

Aeg-ajalt on tõstatunud teemana Vabariigi Presidendi institutsiooni vajalikkusest ja otstarbekusest Eestis.

Arnold Rüütel leiab, et presidendi institutsioon on kahtlemata riigile vajalik: „Riiki tuleb vaadelda püramiidina, mille aluse moodustab rahvas ja kohalikud omavalitsused, neist ülalpool on ühiskondlikud organisatsioonid ja riiklikud struktuurid kuni valitsuse ja parlamendini välja. Presidendi institutsioon peab ühendama selle püramiidi ja jälgima, et see oleks tasakaalus.“

Rääkides presidendi rollist Eesti-suguses väikeriigis, ütles Rüütel, et tema ajal oli tegev presidendi akadeemiline nõukogu, kuhu kuulusid Teaduste Akadeemia president ja umbes 15 eluala tippteadlased ning ka ühiskondlikke organisatsioonide esindajad. Sellel foorumil sai tõstatada riigile olulisi küsimusi ning edastada need hiljem valitsusele ja Riigikogule.

Arnold Rüütel lisas, et Riigikogu presidendi valijaks ei sobi. Seal toimub pidev erakondade debatt ja üksteist püütakse maha teha. „Kellele otsustusõigus anda, on väga tõsine küsimus. Õigem oleks presidendi üldrahvalik valimine. Tähtis on aga see, et valimisõigus oleks vaid põhiseaduse järgi kodakondsust omavatel inimestel,“ lausus ta.

Täispikka intervjuud president Arnold Rüütliga saab lugeda järgmisest “Konservatiivide Vaba Sõna” numbrist, mis ilmub aprillis.