Sots Indrek Saar lõi Baskinile teist korda noa selga

Indrek Saare tõelised sõbrad peituvad NO99 seinte vahel.

Kultuuriminister Indrek Saar (SDE) otsustas Vana Baskini Teatrit enam mitte rahastada, mille peale teatas teater oma avalikus läkituses, et lõpetab tegevuse.

Siinkohal tasub meenutada, et korra on Saar juba Baskini teatri surmaotsusele alla kirjutanud. Siis kandis see teater Vanalinnastuudio nime.

Täna Riigikogu ees infotunnis esinedes tõstis küsimuse üles Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.

Henn Põlluaas meenutas, et kuigi Saar on süüdistanud justkui tahaks EKRE teatreid sulgeda, on tegelikkus hoopis teistsugune.

„See toetus [Vana Baskini Teatrile] oli nii väike, et on enam kui kummaline, et seda piskut ei jätkunud, samas kui näiteks vulgaarmarksistlikule NO99 teatrile eraldasite eelarvest lausa miljon eurot, kuigi see projekt oli juba publiku puudumise tõttu uksed sulgenud,“ sedastas Põlluaas.

Jaak Madison tuletas meelde, et Vana Baskini Teatri ajalugu algab sellest, kui Eino Baskin kaotas erinevatel asjaoludel ja põhjustel Vanalinnastuudio, mis läks omakorda NO99 teatri kätte.

„Lugedes härra Baskini memuaare ja mälestusi ka nüüd tagantjärgi aastaid hiljem, kumab sealt läbi väga tugevasti emotsionaalne hoop, löök, trauma, mida selline tahtlik tegutsemine tema vastu tekitas. Ja teatavasti ka teie, härra kultuuriminister, olete olnud selle saagaga ju isiklikult väga tihedalt seotud või isegi õigemini öeldes üks asjaosaline selles loos, kuidas härra Baskin tänava peale visati ja teater mängiti NO99 kätte,“ lausus Madison.

Selle peale ei olnud Indrek Saarel muud vastata, kui seda, et võrreldes 2005. aastaga on teatrimaastik ja tingimused palju muutunud.

„See on selle komisjoni otsus. Komisjon tegi tulenevalt valdkonnaga kokkulepitud kriteeriumitest otsuse juba 2017. aastaks, et nende kriteeriumite alusel ei ole põhjust Vana Baskini Teatrile enam sellest voorust raha eraldada. Kultuuriministrina võtsin komisjoni otsuse teadmiseks, sest mul ei olnud olulisi vastuargumente,“ rääkis Saar.

Henn Põlluaas tuli teema juurde tagasi ja rõhutas taas, et Saar on koos Tiit Ojasooga osalenud Eino Baskini poolt asutatud Vanalinnastuudio likvideerimisel, sealt näitlejate ja teatri asutaja Eino Baskini väljakihutamisel ning sellega tee sillutamisel NO99le.

Kultuuriminister vastas, et 2004. aastal oli Vanalinnastuudio kolmandat korda juhtimiskriisis ja sügavates võlgades. Sellele teatrile otsiti uut kontseptsiooni.

Saar: „Tol hetkel kandideeris sinna juhiks Tiit Ojasoo, jah, kes kutsus mind appi. Teater oli kaelani võlgades, aga teater anti Tiit Ojasoole juhtida selles teadmises, et see kontseptsioon on just nimelt see, mida Tiit Ojasoo läbi aastate siis ka tegi. See eeldas teatris ka ümberkorraldusi.“

Tänaseks on NO99 teater oma tegevuse lõpetanud. Vana Baskini Teater otsib siiski veel jätkamisvõimalusi.

Kommentaarid