Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Üldine kriitika Terviseameti suunal näitab taas, et EKRE on ametnike puhastustulega õigel teel olnud

-
23.03.2020
Sotsiaalminister Tanel Kiik (vasakul).
© Riigikogu.

Sotsiaalministeeriumile alluv Terviseamet on koroonakriisi süvenedes üha enam ja enam näidanud üles oma saamatust olukorda vähegi ohjata, mis on pannud selle ameti tugeva kriitika alla.

Üha enam saab selgeks, et taas oli õigus neil EKRE poliitikutel, kes kritiseerisid ametkondade mugavust ja ametnike laiskust. Kuid kui seal taheti korda majja lööma hakata, tõusis opositsioonipoliitikute, mõne meediakanali ja kaasaarvatud presidendi kisakoor ning kukuti tänitama, et mingit süvariiki ei eksisteeri ja EKRE lihtsalt kiusab ausaid ja töökaid ametnikke.

Tuleks loota, et kui kõigevägevam meid selle kriisi üle elada laseb, võetakse mõnestki asjast õppust. Ametkondade saamatuse väljajuurimine, praegu oma mugavustsoonist välja tulema sunnitud Terviseameti näitel, on kahtlemata üks neist. Sest seni on bürokraadid mõnuletud hea palga eest kabinetisügavustes, kuid kui tuleb olla eesliinil, kaotatakse saamatuses pea ning koos sellega otsustusvõime. Üks asi on valed otsused, mida saab alati muuta, kuid teine – ja märksa hullem – asi on vassimine.

Rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme avaldasid eilses Tre Raadio saates “Räägime asjast” seisukoha, et paljuski on praegu süüdi Terviseameti halb juhtimine.

Mart Helme leidis, et Terviseamet lihtsalt lollitab inimesi ega taha testida, sest siis tuleks viiruse tuvastamisi juurde. Samuti ütles ta, et Terviseamet polnud nii suuremahuliseks testide läbi viimiseks isegi mitte valmis ning seda ei julgeta avalikkusele tunnistada.

Martin Helme lisas testimise teemal, et nädal aega järjest on toimunud mingisugune kummaline kukepoks Terviseameti ja valitsuse vahel.

Martin Helme: “Ei ole võimalik töötada alluvatega, kes arvavad, et nad ei ole alluvad. Sellised alluvad tuleb välja vahetada. Minu jaoks oleks vastuvõetamatu, et sulle kolm korda järjest antakse tööülesanne, ja see jääb täitmata. Minul sellist bardakki ei ole siin ministeeriumis.”

Ka EKRE saadikud Riigikogus Helle-Moonika Helme ja Alar Laneman on sotsiaalmeedias kritiseerinud Terviseameti tegevust.

„Tervishoiu probleem on Terviseameti vigade tõttu laienenud teistesse eluvaldkondadesse. TA -l on vähe tulemusi, peamiselt ainult tagajärjed. Nende toimetamine toodab tagajärgi juurde, sest vigade autor ei ole tavaliselt huvitatud tõesest infost, vaid püüab enda kaitsmiseks olukorra tõsidust pisendada. Seda kinnitab ka valikuline testimine,“ kirjutas Alar Laneman.

„Terviseamet on rikkunud nii karmide kitsendustega võrdse kohtlemise põhimõtet! Vanuseline diskrimineerimine on siinkohal ilmne! Proove võetakse ainult 80 aastat vanadelt või krooniliste haigustega inimestelt,“ kirjutas Helme testimisest.

Samal teemal võttis sõna endine poliitik Evely Sepp, lausudes, et sõda ei juhi ükski kindral, kes ei saa oma tööga hakkama, andes sellega hinnangu Terviseameti peadirektorile Merike Jürilole.

Sotsiaalminister Tanel Kiik sellega muidugi ei nõustu ning lausus ajakirjandusele, et kõrvalt vaadates anda hinnanguid, mida oleks pidanud tegema täna teadaoleva info põhjal kuu-kaks tagasi, on oluliselt kergem, kui oli teha otsuseid toona teadaoleva info pinnalt.

See tõendab veelkord, et EKRE koalitsioonipartnerid on pehmed, neil käivat kogu aeg jutt selle ümber, mida teised mõtlevad. Kohe kriisi alguses saatis näiteks EKRE fraktsioon koalitsioonikaaslastele kirja, kus nõuti otsustuvõimelist, kiiret ja jõulist tegevust koroonaviiruse COVID 19 võimalikult paremaks tõrjumiseks. Eriolukord kuulutatigi välja.

Esimesest šokist ülesaanuna on mõni reformierakondlane selle peale küll sõna võtnud, leides, et meetmed on liiga karmid, kuid nüüd, nähes, mis mujal maailmas, sealhulgas meie naabrite juures, toimub ja et asi läheb aina tõsisemaks, on nemadki vait jäänud.