Üldine kriitika Terviseameti suunal näitab taas, et EKRE on ametnike puhastustulega õigel teel olnud

Eesti, Uudised,
- Updated
©Riigikogu.
Sotsiaalminister Tanel Kiik (vasakul).

Sotsiaalministeeriumile alluv Terviseamet on koroonakriisi süvenedes üha enam ja enam näidanud üles oma saamatust olukorda vähegi ohjata, mis on pannud selle ameti tugeva kriitika alla.

Üha enam saab selgeks, et taas oli õigus neil EKRE poliitikutel, kes kritiseerisid ametkondade mugavust ja ametnike laiskust. Kuid kui seal taheti korda majja lööma hakata, tõusis opositsioonipoliitikute, mõne meediakanali ja kaasaarvatud presidendi kisakoor ning kukuti tänitama, et mingit süvariiki ei eksisteeri ja EKRE lihtsalt kiusab ausaid ja töökaid ametnikke.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tuleks loota, et kui kõigevägevam meid selle kriisi üle elada laseb, võetakse mõnestki asjast õppust. Ametkondade saamatuse väljajuurimine, praegu oma mugavustsoonist välja tulema sunnitud Terviseameti näitel, on kahtlemata üks neist. Sest seni on bürokraadid mõnuletud hea palga eest kabinetisügavustes, kuid kui tuleb olla eesliinil, kaotatakse saamatuses pea ning koos sellega otsustusvõime. Üks asi on valed otsused, mida saab alati muuta, kuid teine – ja märksa hullem – asi on vassimine.

Rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme avaldasid eilses Tre Raadio saates “Räägime asjast” seisukoha, et paljuski on praegu süüdi Terviseameti halb juhtimine.

Mart Helme leidis, et Terviseamet lihtsalt lollitab inimesi ega taha testida, sest siis tuleks viiruse tuvastamisi juurde. Samuti ütles ta, et Terviseamet polnud nii suuremahuliseks testide läbi viimiseks isegi mitte valmis ning seda ei julgeta avalikkusele tunnistada.

Martin Helme lisas testimise teemal, et nädal aega järjest on toimunud mingisugune kummaline kukepoks Terviseameti ja valitsuse vahel.

Martin Helme: “Ei ole võimalik töötada alluvatega, kes arvavad, et nad ei ole alluvad. Sellised alluvad tuleb välja vahetada. Minu jaoks oleks vastuvõetamatu, et sulle kolm korda järjest antakse tööülesanne, ja see jääb täitmata. Minul sellist bardakki ei ole siin ministeeriumis.”

Ka EKRE saadikud Riigikogus Helle-Moonika Helme ja Alar Laneman on sotsiaalmeedias kritiseerinud Terviseameti tegevust.

„Tervishoiu probleem on Terviseameti vigade tõttu laienenud teistesse eluvaldkondadesse. TA -l on vähe tulemusi, peamiselt ainult tagajärjed. Nende toimetamine toodab tagajärgi juurde, sest vigade autor ei ole tavaliselt huvitatud tõesest infost, vaid püüab enda kaitsmiseks olukorra tõsidust pisendada. Seda kinnitab ka valikuline testimine,“ kirjutas Alar Laneman.

„Terviseamet on rikkunud nii karmide kitsendustega võrdse kohtlemise põhimõtet! Vanuseline diskrimineerimine on siinkohal ilmne! Proove võetakse ainult 80 aastat vanadelt või krooniliste haigustega inimestelt,“ kirjutas Helme testimisest.

Samal teemal võttis sõna endine poliitik Evely Sepp, lausudes, et sõda ei juhi ükski kindral, kes ei saa oma tööga hakkama, andes sellega hinnangu Terviseameti peadirektorile Merike Jürilole.

Sotsiaalminister Tanel Kiik sellega muidugi ei nõustu ning lausus ajakirjandusele, et kõrvalt vaadates anda hinnanguid, mida oleks pidanud tegema täna teadaoleva info põhjal kuu-kaks tagasi, on oluliselt kergem, kui oli teha otsuseid toona teadaoleva info pinnalt.

See tõendab veelkord, et EKRE koalitsioonipartnerid on pehmed, neil käivat kogu aeg jutt selle ümber, mida teised mõtlevad. Kohe kriisi alguses saatis näiteks EKRE fraktsioon koalitsioonikaaslastele kirja, kus nõuti otsustuvõimelist, kiiret ja jõulist tegevust koroonaviiruse COVID 19 võimalikult paremaks tõrjumiseks. Eriolukord kuulutatigi välja.

Esimesest šokist ülesaanuna on mõni reformierakondlane selle peale küll sõna võtnud, leides, et meetmed on liiga karmid, kuid nüüd, nähes, mis mujal maailmas, sealhulgas meie naabrite juures, toimub ja et asi läheb aina tõsisemaks, on nemadki vait jäänud.

6 commentsOn Üldine kriitika Terviseameti suunal näitab taas, et EKRE on ametnike puhastustulega õigel teel olnud

 • Avatar
  Marju Silvetile teadmiseks

  Tuletaks ehk meelde, mitu kuud tagasi algas viiruse levik-oktoober. Ja ikka polnud Terviseametil asja varude soetamisega, Helme oli see, kes rääkis kriisi ennetusest. Viiruse täiskäik oli juba Itaalias ammugi käimas, amet annab loa see Saaremaale tuua, teil on rahva raha homodele vaja anda, mille eest võinuks kriisi varustust osta.Sotsiaalministeerium uneles oma tarkuses veel 2 nädalat tagasi koos allasutustega, jahudes riskigruppidest, sest polnud võimekust testimiseks. Mõtlemata , kes selle viiruse siiski tegelikult maailmast kohale toovad-noored, nemad ju töötavad ja reisivad. Ikka erilised geeniused oma Kiiksuga kokku ja veel räägivad, häbi!

 • Avatar

  Kui kaua ja kui palju, peab rumalaid vigu tegema, et See Kiiks vastutama hakkaks ja oma alluvad korrale kutsuks. Kas kogu saarerahva ohtu seadmine pole veel ohu märk, mis on otseselt terviseameti prahmakas. Tänasel pressikal 17 nakatunut lisandunud, ameti juht peab olukorda stabiilseks, nagu nii peakski olema. Ikka tõsised ajuhiiglased, nende pärast pool Eestit, ikka olukord stabiilne. Võtku see Kiiks oma sotsid ja mingu erru, ausõna , kaua võib# Seekord on Sepal tuline õigus, ikka uinuvad tänaseni, sest nakatuvad just noored, kas neid ei peagi testima, laseme nendel ise otsustada, elu või surm.

 • Avatar

  Uuuh, jälle üks Merike…

 • Avatar

  Tanel Kiik võiks aru saada, et väidetavast tarkusest ei piisa, et juhtida nii suurt (ja veel riiklikku) üksust, nagu Sotsiaalministeerium. Selleks on vaja ka VASTAVAID ISIKUOMADUSI, mida tal aga ei näi olevat… “Lammas” ei sobi “loomakarja” juhiks !
  (Võiks minna kusagile teadustööle vms. Targale inmesele leidub ikka kohta…)

 • Avatar

  Rahu, ainult rahu nende peade lendamisega!
  Ametnikud on meil kaitstud ja võivad teha või tegemata jätta üksõik mida.
  ———————————–
  Kriminaalkoodeks
  § 162. Ametialane lohakus
  Ametiisiku poolt oma ametialaste kohustuste täitmata jätmise või mittevastava täitmise eest nendesse kohusetundetu või hooletu suhtumise tagajärjel, kui sellega põhjustati suur varaline kahju või muu raske tagajärg isiku, ettevõtte, asutuse või organisatsiooni seadusega kaitstud õigustele ja huvidele või riigi huvidele, ­ karistatakse rahatrahviga või teataval ametikohal töötamise või teataval tegevusalal tegutsemise õiguse äravõtmisega või vabadusekaotusega kuni ühe aastani.
  Riigikohus (24.05.2001):
  Ametiisiku käitumine muutub õigusvastaseks, kui ta ei täida nõuetekohaselt enda ametialaseid kohustusi. KrK § 162 märgitud ametialaste kohustuste allikaks ei ole üksnes formaalne seadus, selleks võivad olla ka ametkonnasisesed eeskirjad, mis on ametiisikule kohustuslikud tulenevalt tema eriala spetsiifikast ning mille kohustuslikkusest on teda teavitatud, ja ametijuhend.
  ———————————-
  Karistusseadustik
  § 290. Ametialane lohakus
  [Kehtetu – RT I 2007, 13, 69 – jõust. 15.03.2007]
  ———————————–

 • Avatar

  Nagu ma aru saan, siis pole Terviseamet erinev teistest. Me oleme lasknud ehitada süsteemi, kus me oleme EU osa ja kõik keskusest tulevad direktiivid on töötamise aluseks. Kriisides, kus kõik on jamas, pole meil isikuid, kes oleks võimelised iseseisvaks mõtlemiseks. Me oleme vaid kellegi käepikendus ja juba aastaid, robotid. Ja see ei ole vaid riiklikus sektoris, vaid kõigis nn väliskapitaliga firmades. Keskus mõtleb ja mingi väike Eesti söögu savi. Kaupa ei ole ning te ei vajagi seda.
  Mida teha? Vabandust, kuid ma ei tea … jah see on nüüd tõeline paanika tekitamine. Mitte virisemine, hoiatamine … vaid mitte teadmine.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused