Välistudengid löövad kõrgkoolid tasakaalust välja

Eesti, Uudised,
- Updated
©Uued Uudised
Tartu Ülikool

Vähenenud on eestlaste huvi doktorikraadi omandamise vastu, samas on aastast aastasse suurenenud välistudengite huvi Eestis doktorantuur läbida.

Kuigi avalik-õiguslikud ülikoolid täidavad statistika järgi riiklikku tellimust doktoriõppe kohtade osas, tunnistavad osapooled, et järjest suuremaks murekohaks on muutumas doktoriõppes osalevate eestlaste osakaal, vahendab ERR.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Igal avalik-õiguslikul ülikoolil Eestis on haridusministeeriumiga kokku lepitud doktoriõppe kohtade arv, mida ülikoolid ise erinevate valdkondade vahel ära jagavad. Kokku tellib riik 300 doktoriõppe kohta aastas, millele lisanduvad ülikoolide projektipõhised õppekohad. Nii näiteks on Eesti Maaülikoolis doktoriõppe kohti kokku 24, Tartu Ülikoolis koos projektipõhiste õppekohtadega aga 180.

„Üks asi on tellimus, teine küsimus aga, kellega õppekohad täidetakse ja kui palju alustanutest doktorikraadini jõuavad. Nii Haidak kui ülikoolide esindajad sõnavad, et viimastel aastatel on jõudsalt kasvanud välisdoktorantide arv, vähenenud aga eestlaste oma,” kirjutab ERRi veebiportaal.

Tartu Ülikooli vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma: “Kui viis aastat tagasi oli enam kui neli viiendikku vastuvõetutest doktoriõppesse Eesti kodakondsusega üliõpilased, siis 2019. aastal oli eestlaste osakaal 60 protsenti.”

Põhjuseid on mitmeid. Kaldma tõi näiteks, et ühest küljest tuleneb välisdoktorantide arvu kasv Eesti ülikoolide võõrkeelsetelt magistrikavadelt.

Praegune olukord paneb ülikoole ja riiki tuleviku pärast muretsema.

Näiteks toob Järve sõnul eestlaste leige huvi doktorikraadi omandamise vastu kaasa selle, et doktoriõppes puudub vajalik konkurents.

“See tasakaal hakkab vaikselt minema sellesse suunda, mis tõesti võib tekitada muret eestikeelse õppejõudude järelkasvu pärast.”

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on pidevalt hoiatanud selle eest, et ülikoolid ei muutuks meie migratsioonipumpadeks ja seisab eestikeelse kõrghariduse eest.

7 commentsOn Välistudengid löövad kõrgkoolid tasakaalust välja

 • Avatar
  Mida külvad, seda lõikad!

  3. KÕRGHARIDUSE RAHVUSVAHELISE TUTVUSTAMISE
  EESMÄRGID JA SEOTUS TEISTE STRATEEGIATEGA
  3.1. ÜLDEESMÄRK

  Indikaator 2020: 10% välisüliõpilaste osakaal kõigist tasemeõppe üliõpilastest.

  Indikaator 2020: 30% kooli lõpetanud magistri- ja doktoritaseme välisüliõpilastest töötab pärast
  kooli lõpetamist Eestis.

  https://www.hm.ee/sites/default/files/korghariduse-rahvusvahelise-tutvustamise-strateegia.pdf

  • Avatar

   Novat sulle loll rahvas ja targad valitsejad. Kari kvooditusse direktiive järgimas.

 • Avatar

  Naljakas, et Eestis nenditakse pärast aastakümneid tehtud vigu, et olukord on praegu mäda ja tulevikus täitsa sitt. Aga ometi ei analüüsita, miks sellesse situatsiooni oleme jõudnud ja veel vähem plaanitakse midagi muuta. Me elame nagu mingis ajudeta automaatühsikonnas, kus meist endist ei sõltu enam miski… A la kui Reformierakond saatis sajad tuhanded Soome, aga nüüd selgub, et ukrainlased on meie ainsad päästeinglid, muidu kukub Eesti riik kokku(Eesti siinkohal vaid sümboolse tähendusega).

 • Avatar

  Arvestades asjaolu, et PhD suure tõenäosusega vähendab inimese valikuid tööjõuturul siis milleks see kõik? Ei hakanud isegi sellega jantima.

 • Avatar

  Maailmas on juba aastakümned levinud kaugõpe. Tahab tudeng õppida Eesti kõrgkoolis aga palun – nüüd on see eriti lihtne – tänu Skypele 😉
  Ei pea tingimata kohale tulema – hullemal juhul vaid lõpueksamiteks…
  Me ju ei ole põhimõtteliselt nende neeguste vastu – me vaid ei taha, et nad SIIN oma “pesa punuavad” sest see saab tulla VAID meie arvelt.
  Aga kaugõpe – andku aga tuld – äkki isegi õpivad midagi.

 • Avatar

  Mis Ukrainast. Vaat neegreid ja rätipäid on meile väga vaja.

  EI OLE!!!

 • Avatar

  Tooge doktorandid ukrainast. Eesti teadusele on neid inimesi väga vaja. Riik tellib…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused