Ühiskonnauuringute Instituut uuris jaanuaris korraldatud küsitlusega Eesti kodanike suhtumist soolisesse võrdsusesesse, tuvastades 795 vastustest, et naiste ligipääsu soodustamist juhtivatele ametikohtadele pooldab 63 protsenti, kuid sookvoote ainult 24 protsenti, samas kui 76 protsenti neid ei toeta.
“Tulemuste põhjal tuleks inimeste arvates astuda samme soolise võrdsuse edendamiseks ehk mingil määral peetakse niinimetatud positiivset diskrimineerimist ühiskonnas vajalikuks,” rääkis Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson. “Samas peaks võrdsuspoliitika olema küllaltki tasakaalukas, kuna sookvootide rakendamine võib tekitada ühiskonnas tugevat vastuseisu.”
Uuringust selgus, et traditsioonilisi soorolle peab tähtsaks kuni pool küsitletutest. 50 protsenti on nõus väitega, et “pere peamine sissetuleku teenija peaks olema mees.” 45 protseti nõustus väitega, et “üldiselt sobivad mehed poliitikas ja ettevõtluses liidri rolli paremini kui naised.”
Niinimetatud positiivse diskrimineerimise poolt ja mõnevõrra traditsiooniliste soorollide vastu on naised enam kui mehed. Erinevus on eesti ja vene rahvusest vastajate vahel. 72 protsenti venelastest arvab, et peamine sissetuleku teenija peaks olema mees, eestlastest arvas nii 45 protsenti, ning 56 protseti venelastest leiab, et mehed sobivad paremini liidri rolli, samas kui eestlastest arvas nii 43 protsenti. Samas suhtuvad venelased kergelt positiivsemalt soolist võrdsust suurendavatesse meetmetesse. 68 protsenti venelastest arvas, et naiste ligipääsu juhtivatele ametikohtadele tuleks soodustada, eestlastest arvas nii 62 protsenti, ning 29 protsenti venelastest toetas sookvoote, samas kuu eestlastest arvas nii 23 protsenti.
Küsitluse viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi Turu-Uuringute AS 19.- 31. jaanuarini ning sellele vastas 795 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.
MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.
BNS
Foto: Traditsioonilise soorollide vastu võitlejad unistavad sageli ka sooneutraalsetest tualettidest (Reuters).