Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uuring näitab, et Eesti inimesed ei usalda nn faktikontrollijad ja peavad neid poliitiliselt kallutatuks

-
16.01.2025
Delfi on muutnud faktikontrolli meetodi naerualuseks
© UU

Vähemalt Eestis on nn faktikontroll muutunud ajakirjanduslikuks paroodiaks, sinna on pandud lapsajakirjanikud, kes ei tee vahet faktil ja arvamusel ning seetõttu on “faktikontroll” väärt jutumärkidesse asetamist.

BNS kirjutab: “Värskest uuringust selgus, et Eesti kodanikud peavad faktikontrollijaid pigem poliitililiselt kallutatuks kui usaldust loovaks.

Meta tegevjuht Mark Zuckerberg andis jaanuaris teada, et sõnavabaduse suurendamise eesmärgil leevendatakse platvormil poliitiliste teemade modereerimist ning faktikontroll asendatakse kogukonna märkuste süsteemiga. Muudatus läheb esialgu käiku Ameerika Ühendriikides. Muudatusi kommenteerides ütles Zuckerberg: „Faktikontrollijad on olnud poliitiliselt liiga kallutatud ja hävitanud rohkem usaldust, kui nad on loonud.”

Viimases Ühiskonnauuringute Instituudi küsitluses paluti vastajatel öelda, kas nad nõustuvad või ei nõustu antud seisukohaga. 21 protsenti vastajatest ütles „ei“ või „pigem ei“ ehk ei nõustunud, samas kui 45 protsenti ütles „pigem jah“ või „jah“, mis tähendab, et nad nõustuvad Zuckerbergi seisukohaga. Lisaks märkis 35 protsenti vastajatest, et neil puudub selles küsimuses arvamus.

Erakondliku eelistuse järgi on 79 protsenti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), 53 protsenti Keskerakonna ning 45 protsenti Isamaa toetajatest seisukohal, et faktikontroll on olnud poliitiliselt liiga kallutatud ja hävitanud rohkem usaldust, kui on loonud. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetajatest 36 protsenti ei nõustu sellega ning 26 protsenti nõustub. Reformierakonna toetajatest 51 protsneti ei nõustu ning 18 protsenti nõustub.

Norstati küsitlus viidi läbi 10.-11.  jaanuarini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1000 vastajat.”

Kuna nn faktikontroll on nii Eestis kui kogu läänemaailmas tegutsenud vasakpoolse-liberaalse võimupoliitika huvides, siis on endastmõistetav, et tsensuuri löögi all on olnud konservatiivne maailmavaade ning sotside ja reformierakondlaste toetajaid pole sotsiaalmeedias sellepärast nuheldud. Arvamuseta inimeste suur protsent (35%) näitab inimesi, kes ilmselt oma apoliitilisuse tõttu pole tsensuuriga kokku puutunud.

Hiljuti meedias tsenseerimist õigustanud Delfi ülemtsensor Erik Moora kindlasti kurvastab, et tema lapsuke inetuks tunnistati.