Kui üks vabaühendus ehk ideoloogiline MTÜ annab ajakirjanikele stipendiumid etteantud teemadel kirjutamiseks, siis on see vähimagi kahtluseta katse kallutada sõltumatut ajakirjandust kirjutama tasakaalustatud lugude asemel ideoloogilisi oopuseid.
Arenguabiga tegelev vabaühendus MTÜ Mondo kuulutab välja rändeteemalise stipendiumikonkursi, mis on suunatud ajakirjanduslikele väljaannetele piirkondlikul tasandil.
Stipendiumikonkursi eesmärk on võimaldada noorel ajakirjanikul või ajakirjanike tiimil viia läbi uurimus rände ja integratsiooni teemadel kohalikul tasandil. Näiteks võib uuring keskenduda väljarände temaatikale, uussisserändajate kohanemisele, ajutise välistööjõu kaasamisele kohalikul tasandil vms. Stipendiumivooru suurus on 3000 eurot ja välja antakse kuni kolm stipendiumi.
Stipendiumi väljaandmist toetab Euroopa Komisjon projekti „Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames. Projekti peamine eesmärk on toetada avatumat, kaasavamat ja teadlikumat suhtumist rändesse ja rändajatesse. Sinna alla kuulub ka noortega töötavate spetsialistide ja noorte, kuni 35-aastaste ajakirjanike jõustamine. (BNS)
“Avatum, kaasavam ja teadlikum suhtumine rändesse ja rändajatesse” tähendab kahtlemata ainult ühte – sellest protsessist tuleb stipendiumi saajatel kirjutada ainult positiivselt. Kes aga hakkab kirjutama rändega kaasnevatest negatiivsetest momentidest nagu terrorism, kuritegevuse kasv, kultuuride kokkupõrked ja muu taoline probleemistik?
Ajakirjanikud peaksid kirjutama tasakaalus ja objektiivseid lugusid, kus on vaetud nii positiivseid kui negatiivseid momente. Mondo aga pakub sõna otseses mõttes ajakirjanikele altkäemaksu, et nad kirjutaksid kallutatud lugusid. Võib eeldada, et nende raha vastu võtnud ajakirjanik jääbki rändest ainult head kirjutama – see tähendab, et meedia ei kajasta maailmas toimuvat enam reaalselt.
Ja muidugi paistavad Mondo tagant Marrakechi rändepakti kõrvad.