Hull lugu on lahti, Ameerika Ühendriikide kongressi alamkojas on 435 rahvaesindajat, kes saavad kohalikus mõttes keskmist palka, liitlase kongressisaadikute ja senaatorite põhipalk on 174 000 dollarit aastas (160 000 €). Kui aga rahvasaadikute rahaasju lähemalt vaadata, selgub, et nad on äärmiselt kokkuhoidlikud, paljud neist säästavad palju rohkem kui teenivad.
Täpselt nii ongi, 249 ehk 57 protsenti lombitagustest rahvasaadikutest on miljonärid, kellest suurem osa on saanud miljonäriks poliitikukarjääri jooksul. Inimene võib ju ka poliitikas targemaks saada. Ameerika Ühendriikide elanikest kuuluvad miljonär-leibkondadesse pisut alla üheksa protsendi (kuskil 22 miljonit) inimestest. Normaaljaotusest on asi kaugel, siiani ei ole poliitikute müstiline rikastumine sügavuti huvitanud ei ajakirjandust ega jõustruktuure.
Uutmise tuultes aga on olukord muutunud, “Kuidas saab kellegi varandus, kes teenib aastas 200 000 dollarit, kasvada 20 miljonini? Me [DOGE] üritame selle välja selgitada ja tagada, et selliseid asju edaspidi ei juhtuks,” lubas Elon Musk maailma rahvastele. Tegemist on vastutavate inimestega, kes otsustavad meie planeedil toimuva üle, nende rahaasjad võiksid olla läbipaistavad, ma näen siin teatavat julgeoleku tagatise määndumist.
Kuidas otsustab poliitik, kellel on kaks varianti: ühelt poolt 20 miljonit raskestiseletatavat sissetulekut, teiselt poolt mitte midagi maksev artikkel viis, inimõigus elule, rahuaade, konstitutsiooniline sõnavabadus või midagi taolist? 57% saadikuid on täiesti paras enamus, rohkem oleks juba raiskamine ja ülemaksmine, eks ole. Küsimus on selles, kes maksab, mille eest on näha ka pimedale.
Markantne näide on endine demokraadist kongressi spiiker Nancy Pelosi, kelle vara hinnatakse 250 miljonile dollari tuuri, seega on ta üks töökamaid ja edukamaid rahvaesindajaid, kellele keskmaa osariikide algharidusega vaesed on õigusega kadedad.
Kongressi järelvalvekomisjoni vabariiklasest esimehe James Comeri sõnul on Pelosi “aktsiapettuste (kriminaalsete siseringi tehingute) valitsejanna”. Aktsiatega susserdamiseks on nutti vaja, loll saab ka kiriku optsioonidega vastu pükse.
Peloside vara paistab pärinevat peamiselt tema riskikapitalistist abikaasa Paul Pelosi investeeringutest kinnisvarasse ja aktsiatesse. Poliitika on rahaauk ka väiksemate vennikeste jaoks, väärtpaberitega kauplemise abistavaid teenuseid osutav ettevõte Unusual Whales (ebatavalised vaalad) on suure osa oma ärist rajanud analüüsile, kuhu Pelosid ja teised rahvaesindajad oma raha paigutavad ning ühismeediast võib lugeda selle kohta pikantseid näiteid.
Kui Pelosid kongi topitakse, siis on ka vaalaküttide õnnis põli läbi, nii et ka sellel asjal on kaks otsa, aga loodame parimat.
Sven Sildnik,
Sisepaguluses 01.04.2025