Delfi sopakanali lugu “Ootamatult tagasi lükatud tehnikaülikooli välistudengid alustasid vasturünnakut” paneb nentima, et Kolmas maailm saab vasakliberaalidelt tänuväärt õpetust.
Tallinna tehnikaülikool (TalTech) teatas hiljuti, et ei võta siiski sügisel vastu kolmandate riikide tudengeid, kes tulevad riigist, kus on nakkuskordaja on 100 000 elaniku kohta rohkem kui 16.
Nagu imeväel ilmus välja petitsioon ülikooli senatile, milles avaldati rahulolematust sellise otsusega. Tõenäoliselt on see taas “valgete vihaste vasakliberaalide” töö.
Tudengikandidaatidel peaks olema siiski juba nii palju mõistust, et aru saada pandeemia ulatusest ja tagajärgedest – kui riigid on otsustanud piiranguid rakendada, siis on selleks põhjus. Näiteks kuulutas Austraalia Victoria osariik pühapäevast välja eriolukorra ja liikumiskeelu. Üliõpilane peaks aduma, et sinna ei pääse, nagu ka Eestisse.
Eriti peaks ootamatusteks valmis Kolmanda maailma inimesed, sest seal pole sellist nunnutamist nagu heaoluühiskondades – eriti Bangladeshi puhul, mis on ülerahvastatud, vaene ja poliitilistes heitlustes vaevlev.
Ometigi kirjutab Delfi Bangladeshist pärit Nafist, kelle sõnad kõlavad nagu kõige ehtsaima sallivuslase suust. “Ma olen segaduses… /…/ Samuti olen vaimselt laastatud nähes, et vaatamata sellele, et olen sisseastumisastme kolmes paremas astmes, ei saa ma jätkata oma unistust kõrgematest õpingutest ainult oma kodakondsuse staatuse tõttu” rääkis ta.
“Vaimselt laastatud” on tavaliselt Lääne lumehelbekesed ja Nafi ei jäänud “unistuste õpingutest” ilma mitte kodakondsuse, vaid tema kodumaa riskiriigi staatuse ja pandeemia tõttu.
“Indiast pärit Joel Joshua on teine välistudeng, kes kinnitab, et TalTech-i otsus on pannud teda väga raskesse olukorda. “TalTech-i pääsemiseks loobusin ma paljudest oma kodulinna ja muude riikide sisseastumiseksamitest ja kandideerimisvõimalustest,”” kirjutab Delfi.
Natuke imelik on see, et inglisepärase nimega India tudeng valis paljude kodu- ja välismaiste võimaluste kõrval just TalTechi – jääb mulje, et võimalusi oli nii kodumaal kui Lääne-Euroopas, aga tema valis Eesti. Järsku lootuses saada lihtsamalt elamisluba Euroopa Liitu, sest tehnikaülikool on Eesti üks tuntumaid migratsiooniuksi?
“Kahju on ülikooli usaldusväärsuse langusest riskiriikide üliõpilaste silmis, ent rahva tervise huvid kaaluvad selle kindlasti üles,” kommenteeris TalTechi õppeprorektor Hendrik Voll.
Lihtne soovitus Delfile: ärge pange bengali suhu sõnu, et ta on vaimselt laastatud, sest see ei kõla tema vaese kodumaa elaniku, vaid Lääne lumehelbekese moodi.