Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valeuudiste kütkeis: paanikat külvatakse igal moel ja igal alal, ka põlenud Austraalia foto on võlts

-
06.01.2020
Tegelik satelliitfoto Austraalia põlengust.
© Uued Uudised

Inimesed, ärge uskuge kõike, mida meedias levitatakse, sellega võite kergelt haneks minna, sest meedia manipuleerib teiega ja mõjutab sel moel ühiskondade hoiakuid ja masside käitumist. Üks järjekordne vale levib sotsiaalmeedias, et külvata järjekordset paanikat niigi pingeliseks köetud maailmas.

Pildil on justkui söestunud Austraalia manner, mis mõnest otsast veel hiilab ja hõõgub ja mis on väidetavalt rahvusvahelisest kosmosekeskusest (ISS) satelliitfoto.

Reageeringud Facebookis ja mujal on ahastavad ja paanilised stiilis, appi, mis nüüd austraallastest ja eriti pärismaalastest saab. Mõni viskab ka huumorit, et kuhu iganes eestlased lähevad, seal on põlenud maa taga. Osa on võltsingu ka läbi närinud.

Tegelikult ongi tegemist 3D-kujutisega, mille tegi Maalehe andmetel Anthony Hearsey, kes ongi tuntud seesuguste visualiseeringute autorina. Hearsey valmistas selle kujutise Austraaliast ja metsatulekahjude ulatusest ühe kuu jooksul NASA sateliitandmete põhjal. Visualiseeringul on kujutatud metsatulekahjud perioodil 5. detsember 2019 kuni 5. jaanuar 2020. Need on nii-öelda korraga pandud ühte hetkesse. See tähendab, et need ei ole ühel ajal põlevad metsad, vaid põlengud, mis on Austraalias olnud viimase kuu jooksul.

Anthony Hearsey valmistatud pildi jagamisel on sotsiaalmeedias läinud aga käibele ekslik teave, et see on sateliitfoto ja just nii palju alasid oligi pildistamise hetkel tules. Pildi autor on ka ise seda sotsiaalmeedias selgitanud, märkides, et ei arvanud, et pilti nii palju jagatakse ning eksilik teave kulutulena levib.