Rahandusminister Martin Helme ütles ERR-ile antud intervjuus, et valitsus otsustas avaliku ja erasektori koostöö (PPP) kasutamise võimalusega taristuprojektide ehitamiseks edasi liikuda. Helme sõnul üritatakse tööjõuna ukrainlaste asemel kasutada Soome läinud eestlasi.
“Ministrid üldiselt kõik suhtusid väga toetaval mõttesse, et me peame ehitama need neljarajalised teed välja ja see oleks üks variant selle tegemiseks. Loomulikult me kõik saame aru, et siin on teatavad ettevalmistused nii seadusandlikult kui ka oskusteabe hankimisel. See tuleb ära teha ja selle tegemiseks määrati valitsuse otsusega rahandusministeerium. Detsembri alguses me tuleme valitsusse selle teemaga uuesti,” rääkis Helme.
Tema sõnul on sel moel võimalik rahastada igasuguseid erinevaid asju – nii ehitisi, teid raudteid, haiglaid kui ka õppeasutusi, siin on väga palju võimalusi.
Helme sõnul on eelarve tasakaal seejuures väga oluline küsimus, mille osas kõigil valitsuse liikmetel oli huvi: “On täiesti üheselt selge, et kui õigesti teha, kui järgida teatud tingimusi, mida ka Euroopa Komisjon on meile raamistiku ette pannud, siis on võimalik nende PPP-projektidega niimoodi minna, et võlg jääb erasektorisse. Neid teid ehitatakse rahastusega, mis on võla peale võetud. Riigi poolne osa on siis seda valmisehitatud taristuobjekti liisida.”
Ta lisas, et kuna me räägime suurusjärgus 400 kilomeetri pikkusest teede ehitusest, siis neid ühe või kahe aastaga valmis ehitada ei ole võimalik jutt käib lähiaastatest.
“Me saame kõik aru, et praegu on majanduses selline seis, et tööjõupuudus on olemas. Meie jaoks on selle teede ehitamise üheks suureks plussiks see, et tekib võimalus ja hoob, kuidas tagasi kutsuda Eestisse neid inimesi, kes on läinud välismaale tööle. Ehk me räägime Soomes olevate eestlaste rakendamisest kodumaal tööjõuna,” rääkis Helme, lisades, et ei taheta välistööjõudu kolmandatest riikidest.
UU