Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuse soov lasta tööstus põhja ja elatuda ainult IT-arengust kukub samamoodi läbi, nagu kõik nende senised algatused

-
05.09.2024
Reformierakonna seekordne pääs Stenbocki majja on olnud eriti laostav.
© UU

Valitsuse rumalast majanduspoliitikast tuleb üha rohkem uudiseid ja need on eranditult masendavad.

Ettevõtja Jaak Nigul hoiatab, et valitsus on asunud tööstust põhja laskma, lootes, et IT-sektor, teenindus ja kaubandus asendavad seda. „Meil valitseb arvamus, et Eestit on võimalik ära majandada vaid teenusmajanduse ja IT abil,“ nendib ta ERR-ile.

Niguli arvates on selline arvamus soovmõtlemine, millel on tegelikkusega vähe ühist, sest inimesed kogu maailmas vajavad esmajoones kaupu ning teenused ja kaubandus vaid vahendavad neid. „Igatahes on rumala tööstuspoliitika tulemused kätte jõudnud – majandus on languses juba kolmandat aastat ja riigieelarve miinus süveneks ka ilma kaitsekulude kasvuta,“ leiab ta, lisades, et sellist miinust ei suuda ära katta ka teenuste, eriti IT-teenuste ekspordi suur kasv.

Ta lisab, et kui valitsus oma „ideoloogiliste roheliste või roosade piirangutega eksportivate ettevõtete konkurentsivõime (meil on naaberriikidest kallim kohalik tooraine ja elekter) välisturgudel põhja laseb, siis saab riigi ekspordi ja impordi bilanss ainult hullemaks minna ehk raha liigub Eestist välja.“

Nigula sõnul on riigieelarve ja majanduskasvu probleemidele vaid üks lahendus. „Oluliselt rohkem Eesti elanikke peab riigieelarve kulu poolelt liikuma tulu poolele, tulema ümberjagatavat lisandväärtust looma. Ja valitsus peab ettevõtete igal aastal kümnete miljonite eurode kulutamise hinnaga kogutud statistilisi andmeid hakkama päriselt kasutama poliitiliste otsuste alusena,” leiab ta. „Riigieelarve miinus on pikaajalise rumala majandus- ja hariduspoliitika tulemus.“

Ja justkui vastusena Jaak Niguli kriitikale, tulevad ärevad teated just IT-sektorist.

ERR vahendab: “Telekommunikatsiooniettevõte Telia teatas, et koondab 3000 inimest, neist 160 Eestis. Töötute arv info ja side sektoris on aeglases kasvus, samas tööpakkumiste arv on vähenenud.

Info ja side sektoris paistavad suure koondamisega tänavu silma ka kasiinofirma Studioworks, kus jääb tööst ilma 168 inimest, ja finantstehnoloogia idufirma Monese, mis koondas 36 töökohta. Töötukassa tööandjate teenuste osakonna juhataja Katrin Liivamets ütleb, et info ja side taustaga töötute arv on 2019. aastast alates kasvanud.

“Kui 2019 tuli kaks-kolmsada inimest töötuna registreerima sellest sektorist, siis see on vaikselt tõusnud, praegu on seal natuke üle tuhande,” lausus Liivamets.

Samas IT-alaste tööpakkumiste arv on jäänud koroonaeelsele tasemele ja konkurents on ühele kohale tihe. Seda kinnitas ka tarkvaraarendusega tegeleva ettevõtte Opus tegevjuht Margus Eha.

“Kui enne pidime ainult sihtotsinguga inimesi otsima ehk meil ei tulnud peaaegu ühtegi CV-d arendajate kohale, siis praegu me saame 10–20 CV-d kindlasti,” ütles Eha.

Ka iga-aastane palgatõus, mis varem oli IT-sektoris jõuline, on nüüdseks taltunud. “Kui kuulata, mida sellest sektorist tulnud töötud räägivad, siis on raskem saada tööd kogenenumatel ja kõrgemini tasustatud töötajatel. Ettevõtted raskes olukorras selgelt eelistavad algajamaid inimesi. Senisele kogemusele vastavat tööd olukorras, kus otsijaid on rohkem ja pakkujaid vähem, on pigem raske leida,” lausus Liivamets.”

Nagu näha, logiseb valitsuse majanduspoliitika igast küljest, mitte miski ei püsi enam jalul. Ja nagu ütleb poliitikavaatleja Taivo Sepp IT-sektori töötajatele: “Tere tulemast paremäärmuslaste sekka!” Sest nüüd tuleb ka selle sektori töötajatel kas liituda valitsusvastasusega… või siis lasta endast üle sõita.

Uued Uudised