Reformierakonna majanduspoliitika on olnud suunatud mitte lisaraha leidmisele, elavdamaks riigi majandust, vaid raha ümbertõstmisele maksumaksja taskust riigieelarvesse, et see taas laiali jaotada. Kaja Kallas väidab, et riigi raha ei tule seinast, aga see ei tule ju ka maksumaksjatel.
BNS kirjutab: “Valitsus tuleb homme välja nii magustatud jookide maksu, maksuvaba pensioniosa külmutamise kui ka trahvimäärade tõstmise eelnõuga. “Tegime konkreetsed otsused, kuidas liikuda edasi mitme RES-i meetmega. Magustatud jookide maks, trahvid, riigilõivud ja keskmise pensioni tulumaksuvabastus 770-le eurole,” ütles intervjuus ERR-ile rahandusminister Mart Võrklaev.
Magustatud jookide maksust oodatakse tulevaks aastaks 25 miljonit lisaeurot. Trahvimäärade tõusust 15,8 miljonit ja riigilõivude tõusult umbes kaks miljonit eurot. Tulumaksuvaba pensioniosa jätmisest selle aasta keskmise pensioni tasemele oodatakse järgmisel aastal samuti umbes 25 miljonit eurot kokkuhoidu.”
Nagu näha, toimub kogu “kokkuhoid” puhtalt ainult maksumaksja ja tavainimese kulul. Kuigi Mart Helme õpetas kord Riigikogu infotunnis Kaja Kallast, et peaminister peab tulema, võtma olemasolevad võimalused ja hakkama selle baasil olukorda paremaks muutma, suudab peaminister kõike ainult hullemaks muuta.
Kuigi tegu on selgelt riigieelarve täitmisega, toodi mängu ka suhkrustatud jookide mõju ülekaalulisuse tekkele, mis võib mingil määral olla õige, kuid on siiski vaid põhjendus maksukoormuse tõstmiseks, nagu ka automaksu seostamine kliimavõitlusega, kuigi seegi on mõeldud raha kogumiseks.
Eesti Toiduliidu kinnitusel on sotsiaalministeerium asunud magusamaksu õigustama ekslike näidetega.
Toiduliidu juhi Sirje Potisepa sõnul on magustatud jookide maksustamise puhul nii sotsiaalministeeriumi kui WHO põhiline argument olnud selle mõju ülekaalulisusele. “Kui eelmisel korral üritati Eestis suhkrumaksu kehtestada, ei suudetud ühtegi konkreetset näidet selle tulemuslikkusest tuua. Nüüd on hakatud viitama Portugalis 2017. aastal kehtestatud magustatud jookide maksustamise edukusele,” rääkis Potisepp.
Nii majandabki Reformierakond riiki ainult raha ümbertõstmisega inimeste taskust riigieelarvesse ja sealt tunduvalt väiksema summana, kuid heategija näoga, toetustena tagasi. Selline poliitika ei ole jätkusuutlik.
Uued Uudised