EKRE esimees Martin Helme saatis teisipäeval Reformierakonna esindajatele ettepaneku otsida kompromissi, et näidata head tahet ja saata välja signaal, et meie poolt on olemas valmidus lahendust otsida ja pinget vähendada. Vastusena tuli aga räme arrogantsus.
EKRE pakkus välja võtta mitmelt eelnõult tagasi hunnik muudatusi ja üldse võtta menetlusest välja mõned aktuaalsuse kaotanud eelnõud. Vastu sooviti, et kaks kümnemiljonist rahaeraldust jääks ootele. “Olukorras, kus Eesti inimestelt kärbitakse kõiki asju ja tõstetakse kõiki makse, ei pea me õigeks 20 miljoni viskamist rahvusvahelistele pankuritele ja ukraina korruptantidele omavahel kulutamiseks,” ütles Helme. “Enne, kui saame asuda otsima mingitki kokkulepet suurtel teemadel nagu homoseadus, tsensuuriseadus, valimiste ausaks tegemine, perede toetamine, maksutsunaami tagasipööramine või vähemalt peatamine, peaks püüdma väiksematel teemadel kokkulepet saavutada.”
Vastusena teatas koalitsioon, et muidugi võivad nad teha omalt poolt selle presidendi poolt soovitatud sammu tagasi, aga nemad ei kavatse milleski järgi anda.
Helme: “Tegelikult lausa vastupidi, meie hea tahte žestile vastati rusikaga näkku-makku žestiga ja kuulutati meie tehtud muudatusettepanekud põhiseadusevastaseks ning otsustati, et neid ei saagi üldse menetleda ja seega liiguvad eelnõud suurde saali lõpphääletusele ilma muudatusettepanekuteta. Lauda virutati liberaalide lemmikparagrahv ehk kõikehõlmav ja kõigeks kõlbav “diskrimineerimisvastane” paragrahv 12. Aga suvalisi paragrahve loobiti ridamisi.”
Helme sõnul on taoline käitumine ise karjuvalt ja ilmselgelt põhiseadusevastane. “Isegi liberaalset režiimi alati toetav riigikohus on üle korrutanud, et seadusloomes osalemine (mh seaduseelnõude esitamine ja eelnõudesse muudatusettepanekute tegemine, samuti oma ettepanekute üle hääletamine) on riigikogu saadiku mandaadi teostamise keskne osa ja põhiseadusliku funktsiooni põhituum,” lausus ta.
Lisaks rikuti nüüd juba rutiiniks kujunenult riigikogu kodukorda, täpsemalt 99. ja 100. paragrahvi.
“Et selline jõhker tegevus leidis aset vastuseks kompromissiotsimisele on omaette kõnekas ja annab üsna selge arusaama, kuidas Reformierakond kompromissi defineerib ning mida on riigikogus oodata uuel aastal.
Et seda tehti rahvusvahelistele finantsorganisatsioonidele juba varem riigikogu selja taga tehtud lubaduste täitmiseks, näitab, kui vähe meil on järel parlamendi suveräänsust ja demokraatiat,” märkis Helme.