Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas eile kollektiivset pöördumist “Nõuame Kaja Kallase tagasiastumist” ning otsustas selle kahetsusväärsel kombel tagasi lükata. Põhjuseks toodi, et komisjonil polevat pädevust peaministrit tagandada.
“Komisjon arutas seda kollektiivset pöördumist, aga kuna põhiseaduskomisjoni pädevuses ja ka mitte ühegi teise alalise riigikogu komisjoni pädevuses ei ole umbusalduse avaldamist peaministrile, siis polnud meil selle algatusega midagi teha ja lükkasime selle tagasi. Umbusalduse peaministrile saab algatada üks viiendik riigikogu liikmetest,” lausus Postimehele põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Johannes Terras, kes esindab valitsuskoalitsiooni kuuluvat erakonda Eesti 200.
Komisjoni aseesimees Jaak Valge (EKRE) on avaldanud arvamust, et kollektiivset pöördumist tuleks ikkagi riigikogu saalis arutada ka siis, kui selle üle ei hääletata.
“Meie seda ei leidnud. Kui opositsioonisaadikud soovivad peaministri tagasiastumist, siis neil on õigus talle umbusaldusavalduse esitamiseks olemas. Meie ei leidnud, et põhiseaduskomisjon peaks seda tegema,” lausus Terras.
Niisiis ei sõida valitsuskoalitsioon opositsioonist üle mitte ainult riigikogu suures saalis, vaid ka komisjonides.
Eile komisjonis oma erakonnakaaslast Jaak Valget asendanud Anti Poolamets ütles, et Kaja Kallase tagasiastumist nõudnud kollektiivse pöördumise tutvustaja oli väga sümpaatne inimene, kes oskas rahvaalgatuse hästi ära põhjendada.
“Tegemist oli ühe ettevõtjaga, kes oma sõnul sõidab palju mööda Eestit ringi ja näeb, missugune on inimeste majanduslik olukord ja kuidas see on viimasel ajal halvenenud,” rääkis Poolamets.
Tema ning teised opositsiooni esindajad Helir-Valdor Seeder (Isamaa) ja Andrei Korobeinik (Keskerakond) tegid komisjonis ettepaneku, et riigikogu võiks pöördumist käsitleda olulise tähtsusega riikliku küsimusena.
“Muidu jääb see asi lihtsalt niisuguseks tsaarile palvekirja esitamiseks, nagu talupojad 19. sajandil neid satsid. Tsaar võis vastata ja võis ka mitte vastata. Meie oleme kogu aeg rõhutanud, et rahvaalgatuslik referendum on parem, sest sellel on selge tagajärg. Need petitsioonid on ju näide sellest, et on tung rahvaalgatuslike referendumite järele. Need võiksid ju kasvõi praeguseid ja tulevasi patiseise lahendada,” ütles Poolamets.
“Peaministri osas tõin mina välja enda seisukoha, et nii puhast vahelejäämist annab otsida. Tihtipeale peame me palju vähemate andmetega hakkama saama. Aga nii valetamise juhtumi ja idaäri juhtumi puhul on eetika probleem nagunii ränk. Kui politsei tabab kellegi, suitsev püstol peos, on umbes sama, kui peaminister istus Metaprindis ja sai oma äri kohta ülevaateid. Ma ütlesin ka oma tänases kõnes riigikogu saalis Euroopa Liidu asjade arutamisel, et kui peaminister tagasi ei astu, siis on kogu Eestil probleem, just rahvusvahelises suhtumises,” rääkis Poolamets.
Kõnealune pöördumine on seotud ainult peaminister Kaja Kallase abikaasa Venemaa-äri ning selle kohta avalikkuseni jõudnud infoga. See oli algatatud enne, kui valitsus oma maksutõusude plaaniga välja tuli.
Üks maksude teemaline petitsioon on saanud nõutava arvu allkirju ja riigikokku jõudnud. Teisele saab portaalis Rahvaalgatus.ee allkirju anda kuni reedeni.
Allikas: Postimees