Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuskoalitsiooni toetus on käesoleva aasta kõrgeimal tasemel, EKRE kasvatab toetust noorte seas 

-
20.05.2020
Siseminister Mart Helme ühel valitsuse pressikonverentsil. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Ühiskonnauurinute Instituudi tellitud Norstat Eesti AS-i küsitlusest selgub, et koalitsioonierakondi toetab kokku 48,7 ja opositsioonierakondi 38,2 protsenti vastajatest.

Reformierakond on jätkuvalt populaarseim partei, kuid nende toetus on esimest korda viimase aasta jooksul kukkunud alla 30 protsendi ja vahe Keskerakonnaga väheneb. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 29,9, Keskerakonda 25,4 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 18,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

“EKRE on juba viimased kolm nädalat olnud sotside asemel teiseks kõige populaarsem erakond kõige nooremas vanusegrupis ning Keskerakonna järel ja Reformierakonna asemel teiseks kõige populaarsem erakond kõige madalama sissetulekuga valijate grupis,” räägib teadur Martin Mölder.

Eelmise Norstati uuringu järel oli EKRE populaarsus kasvanud naiste seas. “Alates märtsi algusest on EKRE toetus olnud naiste hulgas mitte väga palju, aga siiski stabiilselt suurem kui sotsiaaldemokraatide oma. EKRE on üldiselt suurema toetusega erakond ning selles mõttes ei tohiks see olla üllatav. Samas on sotsidel olnud alates eelmise aasta algusest enamasti üpriski selge edumaa naiste seas, mis enam aga ei tundu võrdluses EKRE-ga nii olevat,” rääkis Mölder nädala eest.

Eelmise nädala tulemustega võrreldes on Reformierakonna toetus ühe protsendi võrra madalam ning esimest korda alates eelmise aasta märtsist jääb suurima opositsioonipartei toetus alla 30 protsendi. Reformierakonna toetus saavutas valimiste järgse tipu eelmise aasta augustis, kui see oli 38,5 protsenti, ning selle ajaga võrreldes on nad kaotanud praeguseks 8,6 protsenti oma toetusest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,3, Eesti 200 7,9 ning Isamaa 5,1 protsendiga. Isamaa toetus on madalaimal tasemel alates eelmise aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlemist alustas.

“Reformierakonna toetus on keskeltläbi langemas, Keskerakonna ja EKRE toetus tõusmas, sotsid ja Eesti 200 on stabiliseerunud kuskile viie ja kümne protsendi vahele ning Isamaa on langemas viie protsendi juurde. Väikeste ja nädala lõikes märkamatute sammudega on kõik liikunud oma tuttavas suunas,” ütles teadur Martin Mölder.

Kui eelmise aasta teises pooles oli Keskerakonna ja Reformierakonna üldise toetuse vahe stabiilselt natuke üle kümne protsendi, siis alates selle aasta algusest on ta teinud kiire kukkumise umbes viie protsendi peale. “Kui samasugune pikaajaline tempo jätkub, siis paari-kolme kuu pärast võiks nende kahe erakonna toetus olla võrdsustunud. Samas tuleb peagi vahele suvi, kus poliitiline rütm on paratamatult teistsugune,” ütles Mölder.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse. (BNS)