Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ammuse ajaloo kauge kaja võitlustest Mariupolis

-
29.04.2022
Teise maailmasõja ajal hävitasid Mariupoli Saksa fašistid, nüüd Vene fašistid.
© Scanoix

Ajalugu kordub – ütlemine on banaalne, kuid kahjuks peab paika ka siis, kui kohe kindlasti ei tohiks.

Mulle sattus kätte ajaleheväljalõige aastast 1941. Suur-Saksamaa impeeriumist unistav Hitler oli oma noormehed saatnud selle nimel tapma ja surema. 81 aastat hiljem, 2022, on Suur-Venemaa impeeriumist unistav Putin saatnud oma noormehed selle nimel tapma ja surema. Esimene unistaja lõpetas kehvasti. Samuti läheb ka teisel – ainult millal, ei tea veel täpselt. Loodame, et varsti.

Tõlkisin ajaleheväljalõike sõnasõnalt.

Kõigi maade proletaarlased, ühinege!

Krasnaja Zvezda (Punane Täht)

NSV Liidu Riigikaitse rahvakomissariaadi keskhäälekandja

Kolmapäev, 15. oktoober 1941. a.

Lahingud Mariupoli piirkonnas

LÕUNARINNE, 14. oktoobril (Telegraafi teel meie erikorrespondendilt). Mariupoli vallutamiseks olid sakslased sunnitud koondama siia suured jõud, mis koosnesid kõigist väeliikidest. Nad sooritasid linnale mitu rünnakut, kuid edutult. Alles pärast seda, kui sakslased olid toonud siia värskeid vägesid, sealhulgas üle saja tanki, jätsid linna kaitsnud väeosad linna maha.

Meie väed tõmbusid organiseeritult uuele kaitseliinile ja võtsid kohe uue lahingu vastu. Vastane arvas nähtavasti, et nüüd hakkavad meie väed peatuseta taganema. Ta püüdis asuda neid jälitama, kuid kohtas peagi tugevat vastupanu.

Mariupol läks sakslastele kalliks maksma. Lahingutes linna pärast kaotasid nad tuhandeid sõdureid ja ohvitsere ning palju relvastust. Veelgi suuremaid kaotusi kannab vastane lahingutes uuel kaitseliinil. Kaitsesse tõmbunud väed peatasid vaenlase väeosade edasiliikumise, kuigi kõige järgi otsustades ei ole sakslased kaotanud lootust pealetungi edukalt jätkata.

T. Liljin.“

Ka uus tsaarihakatis pole kaotanud lootust pealetungi Ukrainas edukalt jätkata. Ometi on see kallaletung juba nüüd talle kallimaks maksma läinud kui toonane Mariupoli vallutamine Hitlerile. Linna, nagu ka kogu Ukraina tänased kaitsjad on sitkemad kui kunagine Punaarmee, tänastest vene okupantidest kõnelemata.

Putini impeeriumiunelmatel pole muud teed kui järgneda oma laevastiku lipulaevale, ristlejale Moskva, Musta mere põhja nii et mulin taga.

Au Ukrainale, kangelastele au!

Paul Oja