Arheoloogid uurivad neenetsite saladusi

Rubriik Varia On
Heibidja Pedar

Vene arheoloogid asuvad tööle Neenetsimaal, et välja kaevata seal asunud iidne tempel ja ohverdamispaik, kirjutab RIA.ru. Arheoloogid peavad võidujooksu ajaga, et kaevata pühapaik välja enne, kui erosioon on selle täielikult hävitanud.

Barentsi mere ääres paikneval Neenetsimaal asub paik, mida põliselanikud tunnevad Heibidja Pedari – Püha Metsa nime all. Kohalikele neenetsitele on see tähtis pühapaik. Neenetsid räägivad, et vahel tekib Pühas Metsas külmunud maasse avaus ja avaneb sissepääs maa-alusesse Sirtja kuningriiki, mis asus seal juba enne neenetsite tulekut oma praegusele kodumaale.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

1947. aastal avastas geoloog Georgi Tšernov seal juhuslikult võimsa kuusnurkse kivitempli jäänused. Hilisematel väljakaevamistel 1967. aastal leiti sealt muinasaegseid ehteid ja relvi. Samuti on sealt leitud palju kujukesi ja vaasikilde, suur osa neist põhjapõdra kujutistega. Arvatavasti oli põhjapõder seal elanud muinasaegse hõimu tootemloomaks. Sarnastest pühapaikadest on leitud näiteks paarituvate põhjapõtrade kujutisi.

Varem ohverdasid neenetsid põhjapõtru oma jumalatele. Tänapäeval on ohverdamiskombed säilinud, kuid palju tagasihoidlikumal kujul.

Pärast esimesi väljakaevamisi dateeriti sealt leitud esemed kahte perioodi kuuluvaks. Vanemad leiud pärinevad I aastatuhandest, ulatudes tagasi 6. sajandisse pKr. Uuemad leiud pärinevad 13.–14. sajandist. Alates 9. sajandist on näha muutust leidude tüübis.

“Kujutlege kuusnurgakujulist templit, mille pikkus on 13 meetrit ja mis asub põhja–lõuna teljel,” kirjutas filmimees Vjatšeslav Mestšerjankov 1967. aastal. “Templil on viilkatus ja selle põrand on kaetud erepunase mineraalvärviga, mis on oma värskuse säilitanud tänase päevani. Ja seda kõike polaaraladel, kus teadus paneb kahtluse alla üldse inimeste ellujäämise!”

Kogu pühapaiga väljakaevamisteks on arheoloogidel jäänud piiratud aeg enne kui pinnaseerosioon selle hävitab.

Uuringu eesmärgiks on siduda neenetsite Püha Mets teiste sarnaste leidudega ümbruskonnast, kust on välja kaevatud alates 6. sajandist pKr pärinevaid ehteid ja metallrelvi.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused