Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kataloonia patrioot Jordi Arrufat Agramunt kõnnib Balti keti teel läbi kolme riigi

-
03.05.2018
Kataloonia protest
© AFP Photo

Eesti uudistemaastikul on jäänud märkamatuks see, et 1. mail alustas katalaan Jordi Arrufat Agramunt jalgsiretke mööda kunagist Balti keti kulgemise teed.

Avaldamaks austust Balti riikide ühtsusele taasiseseisvumiseelsel perioodil otsustas tänaseks Hispaania võimude poolt suletud ja laiali aetud organisatsiooni Diplocat (Public Diplomacy Council of Catalonia) aktiivsete välissuhtlejate hulka kuulunud Jordi Arrufat võtta ette jalgsimatka Tallinnas Vilniusse mööda Balti keti trassi.

“Ma hakkan 1. mail Pika Hermanni juurest kõndima, matkan läbi Riia Vabadussamba juurest ja lõpetan Vilniuses Gediminase torni juures, käies läbi Balti keti tee, sest imetlen teid, Balti rahvaid,” räägib Jordi Arrufat oma blogis.

Jordi Arrufat on suurte kogemustega avalike suhete spetsialist rahvusvaheliste suhete alal, kes tegeleb peamiselt avaliku diplomaatia ja rahvusvahelise kaubanduse küsimustega.

“Töötasin Kataloonia Avaliku Diplomaatia nõukogu projektijuhina, kus me koos teiste kolleegidega oleme aastaid selgitanud Euroopa avalikkusele põhjuseid, miks Kataloonia soovis korraldada enesemääramise rahvahääletust. Selles kontekstis olen viimaste aastate jooksul kohtunud paljude Eesti, Läti ja Leedu kodanikega. Nende vestluste käigus adusime, et Balti riikide ajaloos ja Kataloonia poliitilises olukorras on mõned erilised sarnasused ja tänu nendele vestlustele, mida ma õppinud palju oma ajaloost – eriti viimasest ajaloost,” jutustab ta.

Võrreldes Katalaani ketti 2013. aastal Balti ketiga, avaldab Jordi Arrufat tunnustust eestlastele, lätlastele ja leedukatele selle tohutu korraldustöö eest ajal, mil polnud veel mobiiltelefone. “Kolm väikest riiki olid üksi kogu maailma ees, kuid trotsides hirmu ja väheseid tehnilisi võimalusi, suutsid nad 700 kilomeetri pikkuses ketis ühiseks vabadusmanifestatsiooniks kokku tulla,” on Arrufat vaimustuses.

Jordi Arrufat on kolmes Balti riigis liikudes tutvunud nende saavutustega, osalenud Leedu ja Eesti 100. juubeliüritustel, kohtunud Kataloonia toetusgrupi inimestega Riigikogus ja püüdnud meie maid sügavamalt tundma õppida. Ta soovib ka rääkida inimestega, kes tahaksid jagada oma mälestusi Balti ketist. Nagu ta nendib, ei ole tema eesmärgiks rääkida siin Kataloonias toimuvast. “Ma olen tulnud õppima ja selgitama maailmale Eesti, Läti ja Leedu vabaduse sõnumit, ja selle kaudu saan ka Katalooniat aidata,” selgitab ta, lõpetades sõnadega: “And for freedom. Vabaduse eest. Par brīvību. Už laisvę.”

Katalaanid korraldasid 2013 aastal inspireerituna just Balti ketist oma inimketi Kataloonia põhjapiirist lõunapiirini (https://en.wikipedia.org/wiki/Catalan_Way). Jordi Arrufati blogi leiab https://jordiarrufat.com/.