Nõukogude Liit röövis Talvesõja järel piirilt sadu soomlasi

Varia,
- Updated
Talvesõda

Nõukogude Liit röövis kohe pärast Talvesõda piirilt sadu soomlasi, kirjutas esmaspäeval põhjanaabrite ajaleht Savon Sanomat.

Informatsioon pärineb dotsent Juha Pohjoneni esmaspäeval avaldatavast teosest “Sõja ja rahu piiril – Vaherahu ohvrid 1940–1941”.

Vaherahu algas 13. märtsil 1940. aastal. Järgmistel kuudel kadus piirialalt vähemalt 212 soomlast, kellest vaid 79 saadeti tagasi.

Pohjonen arvab, et röövitute arv oli segastel aegadel tegelikkuses palju suurem, kuid siiski mitte tuhandetes.

Piiri asukoht oli vaherahu alguses ebaselge, mille tõttu eksinud inimesi saadeti tagasi nii ühelt ja ka teiselt poolt. Varsti hakkas kommunistlik võim aga selgelt Soome poolelt tsiviilisikuid, sõdureid ja piirivalvureid röövima. Röövimised vähenesid juulis, kui piir oli selgelt maastikule maha märgitud.

Talvesõda algas 30. novembril 1939. 105 päeva kestnud sõjategevusega tõrjuti Nõukogude Liidu suurpealetung ja säilitati iseseisvus. Talvesõda lõppes 1940. aasta 13. märtsil Moskva rahulepinguga. Sõja tulemusena oli Soome sunnitud loovutama Nõukogude Liidule osa oma territooriumist, sealhulgas ka Viiburi linna.

BNS

Foto: Wikipedia

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused