Pankur: kuidas Kalevipojad koju saavad tulla, kui me nende asemele palkame Ivanipojad

Eesti, Majandus, Uudised, Varia,
- Updated
©Scanpix/Postimees
Parvel Pruunsild

Uue aasta esimestel päevadel avaldas Postimees Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare arvamuse, et võõrtööjõud aitaks leevendada kroonilist tööjõupuuduse probleemi.

See leidis vihast vastukaja Tartu Ülikooli Lastefondi asutajalt ja Bigbanki omanikult Parvel Pruunsillalt, kes ütleb samas väljaandes avaldatud vastuartiklis järgmist: “Mina ootaksin tööandjate juhilt Toomas Tamsarelt küll teistsugust sõnumit: riik, ära sega ettevõtjaid ja ära ka jaga toetusi, tema poolt välja öeldu, et 13 000 täitmata töökoha täitmiseks tuleb tuua Eestisse kolmandatest riikidest välistööjõudu, kõlab groteskselt.”

28 aastat ettevõtjana töötanud Parvel Pruunsild ütleb, et pole näinud, nagu oleks tööjõud ettevõtjale piiramatu ressurss ning seetõttu on Tamsare ettekujutus, et ettevõtjad võiksid saata riigile tellimuse 13 000 keevitajale või mõnele muule töötegijale, lausa absurdne. “Ühel päeval me taome uhkelt vastu rinda, kuidas robotid teevad üha rohkem rutiinset tööd meie eest ära ja järgmisel päeval läheme odavat välistööjõudu nõudma – see ei kõla loogiliselt. Ettevõtja jaoks valitseb alati olukord, et tal on puudu mõne konkreetse töö tegija ja ta soovib seda saada võimalikult kohe ja võimalikult odava raha eest. Tegelikkuses, kui ettevõtja hakkab avama näiteks kauplust, siis vaatab ta tööturul ringi, et kus need kassapidajad asuvad, millise palga eest nad töötavad, kui suure raha eest saaks neid konkurentidelt üle osta,” selgitab ta ettevõtluse tegelikku olemust.

Pruunsild lisab, et ettevõtjad on ühiskonnas üldse kõige paindlikum ja muutusele täpseimalt reageeriv seltskond, nüüd aga tuleb tööandjate eestkõneleja ja ütleb et nad ei suuda muutuvate oludega kohaneda. Pankurit häirib soov tuua Eestisse sisse töötajaid just kolmandatest riikidest ja asjaolu, et näiteks  IT-mehed  on kvoodist vabad. “Ettevõtjad peaksid neid ametimehi otsima Poolast ja Rumeeniast, mis on Euroopa Liidu liikmed. Seda just põhjusel, et me peame ennekõike hoolitsema oma enda õdede ja vendade eest: kuidas need Kalevipojad siis koju tulla saavad, kui me nende asemele palkame väga väikese raha eest Ivanipojad,” arutleb ettevõtja. Ta leiab, et kui Eestis väheneb tööealiste inimeste arv, ei tähenda see, et sisse peab tooma odavat välistööjõudu, vaid tõstma peaks pensioniiga,  arvestades seda, kuidas rahva tervis paraneb ja eluiga pikeneb.

Foto: Scanpix/Postimees


Viide: Pankur plahvatas: Tamsare võõrtööjõu ihalus kõlab groteskselt, Postimees.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused