Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: me ei luba ajakirjandusel muutuda erakonnaks, kes suunab poliitilisi protsesse

-
31.03.2019
Mart Helme “Räägime asjast” stuudios.
© UU

Saate “Räägime asjast” teises osas rääkisid Mart ja Martin Helme skandaalist Martini kirja ümber ERR-i nõukogule.

Martin Helme kordas üle, et rahvusringhäälingu seadus nõuab tasakaalustatud ja erapooletut kajastust, mis peab esindama kõigi ühiskonnakihtide seisukohti, olema lugupidav kõigi nende vastu ja ajakirjanduslikult professionaalne, mida ERR aga kuidagi pole. Temalt aga küsis üks ajakirjanikest näiteid kallutatusest, mille peale Martin küsis, et kas nad omi saateid ei vaatagi.

“Täielikult kallutatud on olnud kogu kajastus enne ja pärast valimisi, eriti aga pärast koalitsioonikõneluste algust 11. märtsil, mille järel pole haisugi lugupidavast suhtumisest, vaid käib hüsteeritsemine,” selgitas Martin Helme, kes tõi eraldi välja selle, kuidas uudistesaatesse olid toodud kooliõpilased ette lugema EKRE-t hukkamõistvaid kirju.

Mart Helme täpsustas, et Johannes Tralla ründas alandavalt ja süüdistavalt ka Keskerakonna üht juhtivtegelast Mihhail Kõlvarti, mis näitab vaenu kõigi nende vastu, kes ideoloogilistele ajakirjanikele meeltmööda pole – Kaja Kallast seevastu koheldi siidkinnastes. “Kes tellis mõnitava loo “Peaministri punane joon”, mida hoitakse nähtaval kohal üleval juba mitu nädalat,” küsis ta. “Kelle tellimusel mõnitatakse 300 000 valijat?”

Martin Helme meenutas, kuidas toodi välja ka desinformatsiooni ämmaemand Raul Rebane, kes käis ERR-is ja Postimehes rääkimas, kui ohtlik olevat uus loodav koalitsioon. “Te olete propagandatöötajad ja te isegi ei varja ega häbene seda!” edastas ta Rebasele.

Helme rääkis ka sellest, kuidas nõukogu on saanud arvukalt lugejakirju, et ERR-is nii erapooletult kajastusi teha on lubamatu; mitmed ERR-i ametnikud on tunnistanud, et rahvusringhäälingus on probleemid, kuid nõukogu seisukoht oli: probleem on selles, et probleemist tahetakse rääkida!

Saatejuhtide sõnul on ERR-is eetikanõunik, on juhatus ja nõukogu, kes peaks tagama normaalse juhtimise, kuid süstemaatiline ideoloogiline kallutatus näitab, et sisemine kontroll organisatsiooni sees on kadunud – objektiivsuse tagamise asemel asuti Martin Helmet ründama.

“ERR-i rahastab riik, kes peaks sekkuma, ja kui tasakaalustatust pole, siis on vaja muutusi – pärast Riigikogu valimisi saadavad viis fraktsiooni oma esindajad nõukogusse ja nüüd peaksid need olema eriti teravate hammastega,” rääkis Mart Helme. Martin Helme sõnul pöördub ta 2-3 korda aastas nõukogu poole, juhtides tähelepanu “Aktuaalse Kaamera” kallutatusele; sellele, et “Ringvaade” on Reikopi käe all väljakannatamatu tasemega propagandasaateks muutunud, ja paljule muule ebanormaalsele.

Helmede sõnul on sama räige kallutatus ka Postimehes, aga see on siiski eraväljaanne. Martin Helme jutu kohaselt  otsustati EKRE-s juba valimiste eel, et Postimehe süsteemi reklaamiraha ei suunata ja nüüd ei anta enam ka intervjuusid. Mart Helme meenutas juhtumit laupäevase volikogu järel, kus ajakirjanik püüdis teda sundida ütlema, kas EKRE tahab ajakirjanikke seina äärde panna, ja tema keeldus seepeale üldse intervjuust.

“Postimehega ei ole üldse mõtet rääkida – nad tahavad, et sa jääksid nende juurde seisma, et nad saaksid kasvõi mõne lause, millest kujundada jälk, valelik ja jabur libapealkiri,” kirjeldas Martin Helme Postimehe ajakirjanike tööd.

Ka koalitsiooniläbirääkimiste käigus koordineerivad partnerid seda, mida avalikkusele teada antakse, kuid Martin Helme sõnul on EKRE-l ning Isamaal ja KE-l kardinaalselt erinev suhtumine meediasse. “Neile on meedia jumal, keda ei tohi välja vihastada, aga meile mitte – selle kambaga pole mõtet arvata, et sealt midagi head välja tuleb, ja nende pilli järgi me tantsima ei hakka,” ütles Helme meedia kohta.

Mart Helme nimetas väga alarmeerivaks seda, et Facebook on asunud võitlema “valge rahvusluse” vastu, mis võib üle kanduda ka eesti rahvusluse pihta. “See pole enam demokraatia, vaid on liberaalne demokraatia, ja me oleme mures, mistõttu kavatseme oma meediahaaret laiendada,” lubas ta. Martin Helme lisas, et kui Facebook keerab tsensuurikruvid kinni, siis tekib ilmselt mingi uus platvorm, mis juhindub sõnavabadusest ja siis tuleb sinna üle kolida.

Mart Helme meenutas ka Oswald Spengleri “Õhtumaade allakäiku”, mille kohaselt toimub praegu võitlus nn rahademokraatia ja tsesarismi vahel, ja seda on näha nii USA-s, Euroopas kui ka Eestis – rahvusvahelise kapitali poolt kaaperdatud liberaalne demokraatia ründab konservatismi ja sellest on saanud võitlus üle maailma.

Saatejuhid võtsidki üles Euroopa Parlamendi afroresolutsiooni teema, mis on Martin Helme hinnangul enne europarlamendi valimisi meeletu valearvestus – kui vasakliberaalid nurisevad populismi ja rahvusluse kasvu üle, siis sellega andsid nad ise seda mõistmata oma vastastele veel hoogu juurde.

“Resolutsiooni järgi on põliseurooplased aafriklaste ees rämps ja peaksid kolonialismi eest nende jalajälgi suudlema – sellega annate rahvuslusele ainult tuult purjedesse,” lubas Mart Helme ja Martin Helme lisas, et europarlamendi arvates olevat meil mustade ees mingi kohutav võlg, mille eest peab neile raha andma ja nad siia lubama. Eestlastel pole sellist võlga kohe kindlasti.

Helmed tõstatasid üles vana loosungi “Kui on must, näita ust!”, ainult et teises mõistes ja hoiatades, et kohe saate järel võetakse see peavoolumeedias moonutatuna kindlasti üles. “Kui me oleksime mustad, siis me oleksime musta Eesti poolt ja mustad rahvuslased – aga me oleme valged ja tahame, et ka järgmised tuhat aastat oleksime selle järgi ära tuntavad!” deklareerisid saatejuhid.

Martin Helme toonitas veelkord, et ERR-i suhtes teeb ta nõukogus vaid oma tööd – kui teised nõukogu liikmed nagu Heidy Purga või Viktoria Ladõnskaja usuvad, et nad on ERR-i lobbistid Riigikogus, siis Helme on omanikujärelvalve Eesti rahva poolt, kes peab juhtima tähelepanu sellele, kui reegleid häbematult rikutakse.

“Eestis on “puutumatutele” lisandunud nüüd ka ajakirjanikud – eelmisel nädala pandi nende hulka arstid, enne seda kohtunikud, veel enne homod – nimekiri üha pikeneb,” hoiatas Martin Helme, lisades, et Lobjakas on lubanud EKRE-t europarlamendi valimiste eel väitlustest eemal hoida ja ka see tuleb kõneks võtta.

Mart Helme rääkis sellest, et USA-s on ajakirjandus võtnud endale partei rolli ja sama on tekkimas ka Eestis, kus meedia võtab endale õiguse valida president, parlament ja valitsus, määrata poliitilised jõud opositsiooni, kehtestada see, millised mõtteavaldused on aktsepteeritavad ja millised mitte – nad arvavad, et on erakond, kes määrab poliitilise diskussiooni.

“Aga meie pole sellega nõus ja me laseme teid põhja, sest teie ei juhi ühiskonda, te ei oska seda teha ja teil pole ka selleks mandaati!” lausus Mart Helme.

Saade on järelkuulatav pühapäeva õhtul kell 21 Tre Raadios ja Ring FM-is, esmaspäeval Kuressaare Pereraadios ja igal ajal internetis.