Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

“Räägime asjast”: teise samba reformimise osas hirmutavad need, kes pensionirahad enda kätte kaapinud on

-
06.10.2019
Soomest pensioni saajatele kehtinud ebaõiglus saab lahenduse.
© UU

Saates “Räägime asjast” rääkisid Mart ja Martin Helme ja teise pensionisamba reformimisest – ägedaimad kriisked tulevad nende sektorist, kelle rahakoti kallale minnakse ehk pankurite poolelt.

Martin Helme meenutas hiljutist IMF-i ja Eesti Panga seminari teise pensionisamba teemal, kuhu kutsuti ka poliitikuid ning teda rahandusministrina. Minister ütles, et läks sinna selgitama – eesmärgiks ongi ärgitada raha fondidest välja viima, et nood muutuksid tootlikumaks ja paindlikumaks ning suudaksid inimestele tõestada, et nad toodavad neile raha ja kõik toimib.

“Ma läksin pulti ja ütlesin, et me oleme otsustanud reformi läbi viia ja see tuleb nagunii – teie öelge, millised on riskid ja kuidas neid maandada, et pensionifondid kinni ei kiiluks – tulge ettepanekutega, mitte jutuga, et ärme teeme seda,” kirjeldas ta.

Rahandusminister märkis, et kevadest saati on räägitud kõigiga, kes on seda tahtnud, on arutletud ja konsultatsioone peetud.

Mart Helme tuletas meelde Eesti Päevalehe juhtkirja, milles öeldi, et Martin Helme olevat rumalat juttu ajanud. “Neid asju otsustavad poliitikud, mitte pankurid. Pensionireform oli Isamaa, aga ka meie lubadus ja me täidame oma lubadusi,” sõnas ta.

Martin Helme sõnul karjuvad kõige valjemini need, kellele teeb riik 300 miljonit sissemakset – nad ei taha olla paindlikumad ega oma ärimudelit muuta. Mart Helme lisas, et Eestis on igal pool likviidsuskriis, seda pole ainult neil, kes pensionirahasid hoiavad.

Rahandusminister lisas fakti, et Eestis on panku, kes ei laena raha neile, kes on kiirlaenu võtnud, kuid on ise investeerinud kiirlaenufirmadesse. Mis aga puutub finantsinspektsiooni hinnangusse, siis Martin Helme sõnul ei näe inspektsioon ohtu, et pensionifondid kokku jookseksid. See probleem võib tekkida 2-3 protsendil neist, kuid selleks on olemas vahendid, et seda riski maandada.

Mart Helme hinnangul on lauskriitika näol tegu hirmutamiskampaaniaga. Martin Helme aga tõi välja, kuidas EPL kedagi hirmutab: EKRE-le öeldi juhtkirjas, et nii tuleb raha tootmiseks rohkem immigrante sisse tuua; Isamaale väideti, et pensionireform polevat kapitalism, ja Keskerakonnale söödeti ette, et kannatama hakkavad nende pensionäridest valijad.

Rahandusminister ütles lõpetuseks, et ka temal istuvad pensionireformiga seotud huvigrupid pidevalt seljas, kuid ta ei kavatsegi nende pärast seda ära jätta.