Ropp pretsedent parlamendis: Riina Sikkut näitas Riigikogu saalis ministrile keskmist sõrme

Varia,
sikkut

Eilsel Riigikogu infotunnil, näitas sotsist Riigikogu saadik Riina Sikkut peaministri ülesannetes esinenud Mart Helmele keskmist sõrme.

„Näiteks see siin, vaadake siia, see siin on Pikk Peeter, see asub nimetissõrme ja Nimeta Matsi vahel,“ üritas endine töö- ja terviseminister sümboolsete tähemärkide näitamises teistega sammu pidada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Seda, milline on keskmise sõrme näitamise rahvusvaheline tähendus, teavad üheselt kõik ning selle näitamise eest on saadud erinevatel elualadel nii eetri- kui ka mängukeelde.

Seda, et rahvasaadik avalikult ministrile keskmist sõrme näitab, pole aga Eesti poliitilises kultuuris ilmselgelt enne ette tulnud. Kuigi see peideti oskuslikult muu konteksti sisse justkui annaks folkloorist välja rebituna roppusele puutumatuse.

Vanarahval oli muidugi näpumängudes keskmisele sõrmele veel hulk teisi nimetusi, mida Sikkut või tema parteikaaslased saavad järgmistes infotundides üldise harimistaseme tõstmiseks välja tuua. Olgu näitena lisatud kõnekad Pikk Indrek, Suur-Siim ja isegi Pikk Hermann.

Loomulikult jäi kogu see kõnekas fakt tähelepanuta üldiselt vägagi tähelepanelikul massimeedial.

Lisagem siia katkeid multitalendi Mart Sanderi arvamusloost Postimehest aastast 2003 ehk ajast, mil asjadest võis veel rääkida nende õigete nimedega.

„Lugesin mõned päevad tagasi tartlase Erki Parkja kommentaari minu poolt saates „Tähed muusikas“ esitatud väitele, et väljend OK tähendab lühendina all correct ehk „kõik korras“. Omalt poolt tutvustas ta „OK-d“ kui militaarset terminit zero killed.

Nagu paljude filoloogiliste küsimuste puhul, pole ka siin otsest vastust.

Kõige levinum ametlikest versioonidest on endiselt all correct, ja klassikaliseks tõestuseks tsitaat 1839. aasta märtsis Boston Morning Postis ilmunud artiklist: „It is hardly necessary to say to those who know Mr. Hughes, that his establishment will be found to be A No. One – that is, O.K. – all correct.“

(„Neile kes tunnevad Mr. Hughesit, pole vaja öelda, et tema asutus on Number Üks, teisisõnu, OK.“)

Võib tekkida küsimus, miks sel juhul mitte AC vaid OK? Lingvist Erin McKean väidab, et sõnade ja lühendite tahtlik humoorikas foneetiline „kirjaveastamine“ ei ole mitte tänapäevane leiutis (vaadake korraks peaaegu kõiki räpilugude pealkirju – ą la „Da kewl gangsta mozafuka. Lisaks kõlaks lühend AC kõnekeeles kui „ei sii“ – mida oleks all correctiga sootuks raske seostada.“

Loomulikult on nii sel kui ka muudel erinevatel sõrmekombinatsioonidel veel hulk teisi tähendusi.

Näiteks kunagi näitas Keskerakonna esimees Edgar Savisaar Winston Churchilli vapimärgiks kujunenud kahte võidukat näppu (nimetissõrm ja Pikk Peeter, kui tsiteerida Sikkutit). Juhtumisi jäi ta pildile nii, et käsi oli seejuures peopesaga enda poole, mis tähendab naistega seotud  vulgaarsust.

Niipalju siis näpumängudest Riina Sikkuti rõvetsemise taustal.

 

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused