Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Täna on emadepäev: aitäh sulle, ema!

-
12.05.2024
Laps ja ema
© Scanpix

Tänasel maikuu teisel pühapäeval tähistatakse emadepäeva, mis on Eestis ka lipupäev. Eestis tähistati emadepäeva esimest korda 1922. aastal.

Emadepäeva idee käis 1870. aastal välja USA kirjanik Julia Ward Howe. Kuigi tal endal lapsi polnud, kirjutas ta üleskutse emadepäeva tähistamiseks ja alustas ka vastava kampaaniaga. Tema mõtte järgi pidanuks emadepäev olema emade ühtsuse päev võitluses rahu eest kogu maailmas ja kuupäevaks pakkus ta välja 2. juuni. Ettepanek ei leidnud aga pooldajaid ei USAs ega teistes riikides. Esimest korda tähistati emadepäeva alles 12. mail 1907 Ameerika Ühendriikides Lääne-Virginias.

Üle-eestilisena tähistati emadepäeva Eestis 3. juunil 1923. Emadepäev muutus tänu seltside ja koolide toetusele kiiresti populaarseks ja seda toetasid ka kohalikud kirikud. Emadepäeva tähistamine kogus populaarsust ja seda tähistati kuni 1940. aastani. Nõukogude perioodil oli emadepäev maha vaikitud ja paljudes kodudeski erinevatel põhjustel unustusehõlma vajunud. Uuesti hakati Eestis emadepäeva tähistama alates 1988. aastast.