Täna on reede ja 13 — istume kodus, hiilime mööda seinaääri või teeme igapäevatööd?

Must kassMust kass

Täna on päev, reede ja 13, mida on läbi ajaloo nähtud õnnetu daatumina — tegelikult ei tõesta seda kartust eriti miski peale legendide.

Kõige levinuma arvamuse kohaselt oli reede just see pattu täis päev, mil Eeva Aadamale keelatud vilja andis. Vanadel hiinlastel ja egiptlastel oli 13 algselt õnnenumber ning sümboliseeris elu üleminekut ja jätkumist teises ilmas, peale maapealse eksistentsi lõppu.

Seoses Egiptuse tsivilisatsiooni allakäiguga hakati aga seda numbrit seostama lihtsalt surmaga ning see tekitas inimestes hirmu. Samuti leiab kristlikust traditsioonist viiteid, mis näitavad seda kombinatsiooni õnnetuna. Kristus löödi risti reedel ning tema viimasel õhtusöömaajal istus lauas 13 inimest, kellest viimasena saabus Juudas, keda teatakse äraandjana.

Ka viikingite traditsioonis oli number 13 ebaõnne number. Legend räägib, et 12 viikingite jumalat olid kokku kogunenud pidusöögiks Valhallasse, kui ilma kutsumata ilmus kohale Loki, kellega käisid alati kaasas pahandused. Nii ka seekord. Loki salasepitsused tekitasid tüli ja õhtu lõpes mõrvaga. See tõestas veelkord, et kui kokku satub 13 inimest, ei maksa head oodata.

Selle kuu- ja nädalapäeva kombinatsiooni üle tunneb hirmu ehk triskaidekafoobiat miljoneid inimesi maailmas, osad lausa niipalju, et ei julge kodust väljuda.  Paljudes hoonetes puudub 13. korrus, mõnes lennukis pole 13. rida ja mõnes hotellis puudub ka 13. tuba. Seda kõike jällegi ebaõnne vältimiseks. Kui otsida ajaloost hirmsaid katastroofe, siis 13. ja reede ei paista selles osas kuidagi eriliselt silma.

Üldlevinud on ka legend “Lendavast Hollandlasest” — laevast, mis väljus sadamast reedel ja 13. kuupäeval, mistõttu jäi alatiseks kummituslaevana meresid mööda seilama. Purjelaevade ajastul laevnikud igastahes hoidusid sel päeval mereretke alustamast. Eesti kõnepruugis nimetatakse arvu 13 kuraditosinaks.

Allikad: Delfi Alkeemia, UU

Kommentaarid