Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Varasemad reisisaated ja hilisemad uudised tõestavad, et maailm muutub ja mitte paremuse poole

-
31.07.2021
Tänast maailma muditakse pidevalt teistsuguseks. Pilt on illustratiivne.
© UU

Kõik reisihimulised, kes on jälginud 4×4 ja “Kaks kanget” reisiseltskondade seiklusi ning jälgivad samas välisuudiseid, saavad aimu, kuidas maailm aina ebaturvalisemaks muutub.

4×4 reisiseltskond käis 2017. aasta detsembris Lääne-Aafrikas, kusjuures läbiti ka Mali ja Burkina Faso.

Tollal kirjutati: “Ees ootab ähvardavalt punaseks värvunud turvalisusekaardiga Mali. Peatume Mali pealinnas Bamakos asuvas turvalises kämpingus SleepingCamel, kus räägime ühe sealse omanikuga riigi turvaoludest ja sealsest elust. Seejärel sõidame vaatama uhket koske, satume tagasiteel väikesesse piiramisrõngasse ja läheme külla Malis elavale Eesti aukonsulile pr Eva Diallole.”

Tänapäeval automatkajad enam nii hästi ennast tunda ei saaks, sest vahepeal on Malis toimunud rahvarahutused, kaks riigipööret ja sõda on kandunud riigi põhjaosast ka ülejäänud territooriumile.

“Ees ootab Burkina Faso ja selle toreda nimega pealinn Ouagadougou. Aga enne veel, kui passid näpus sealsesse passilauda jõuame, külastame jõehobudest kubisevat järve ja uhket koske.” Tollal oli vaid Burkina Faso põhjaosa kergelt ohutsoonina kirjas, nüüd aga tuleb kogu riigist ja lausa iga nädal teateid islamistide ja valitsusvägede kokkupõrgetest. Nüüd sealt vaevalt enam autoga turvaliselt läbi saab.

2015. aastal käisid 4×4 matkajad Türkmenistanis, imetledes imeilusaks ehitatud pealinna Ašgabati, kus paraku peaaegu puuduvad inimesed – linn on suuresti näidislinn. Järgmisel reisil ümber Musta mere neid sinna enam ei lastud ja ka “Kaks kanget” ei saanud Türkmenistani viisat.

2018. aastal käisid “Kaks kanget” ehk Teet Margna ja Kristjan Jõekalda koos Tiit Pruuli ja fotograafidega Sovjetistanis ehk Kasahstanis, Kõrgõstanis, Tadžikistanis ja Usbekistanis.

Kõrgõstanis tutvusid nad Hiinast Kesk-Aasiasse välja rännanud islamiusuliste dungaanidega, kellel oli Karakolis oma mošee ja ühes kohas oli võõrustajaks samuti dungaan. Tänaseks on Kasahstanis ja Kõrgõstanis (eriti esimeses) toimunud relvastatud ja ohvriterohked kokkupõrked kasahhide-kirgiiside ja dungaanide vahel ning tollast rahvaste rahu enam pole.

Teet Margna rääkis saates kirgiiside pruudiröövi tavast ja lohutas, et ilmselt pole naise vägisi viimine enam tavaline ja see on pigem sümboolne tava. Paraku tulid 2021. aastal BNS-i kaudu uudised sellest, kuidas Kõrgõstanis puhkesid meeleavaldused pärast seda, kui kahes erinevas pruudiröövis said pruudid surma. Tollal rahulikus pealinnas Biškekis aga olid alles hiljuti võimupöördeni viinud rahutused, kus protesteerijad tungisid jõuga riigi parlamenti.

“Kaks kanget” ületasid rahumeeli Kõrgõstani ja Tadžikistani piiri ja reisisid Pamiiri maanteed pidi Horogi, sealt edasi aga pealinna Dušanbesse. Viimase aasta jooksul aga on nende kahe riigi piiril toimunud kolm sõjalist konflikti, kus on kasutatud ka suurtükke ja olnud ohvreid, põhjuseks piirijoon ning õigus maale ja veele. Talibani pealetungi edenedes põgenes aga hiljuti Tadžikistani tuhatkond Afganistani armee sõdurit ja see riik valmistub vastu võtma kuni sada tuhat afgaani põgenikku.

Kolm aastat on möödas ja “Kaks kanget” ei saaks täna enam nii rahulikult mööda Sovjetistani ringi sõita. Isegi nende külastatud Kasahstani pealinn Astana on vahepeal nime muutnud ja on Nur Sultan, ikka kauaaegse presidendi Nursultan Nazarbajevi auks.

Viis aastat tagasi käisid “kanged” Kagu-Aasias ja said vabalt Myanmaris seigelda – täna ei pääse sinna ei Lääne turistid ega ajakirjanikud, sest sõjavägi on võimul tagasi.

Maailm muutub ruttu ja see, mida eile reisisaadetes räägiti, ei pruugi täna enam tõene olla.