Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Varjus olnud tõde: Brexitiks valmistuva Suurbritannia majandus on kasvutrendis

-
14.11.2019
Britid toetavad Brexitit.
© Reuters/Scanpix

Esmaspäeval avaldatud andmete kohaselt kasvas Suurbritannia majandus ka möödunud kvartalis 0,3%, mis on nüüdseks kolmeteistkümnes järjestikune kasvutrendis kvartal pärast Brexiti referendumit.

Tegemist on ümberlükkamatu kinnitusega, et referendumist hoolimata on Suurbritannia majandus kasvanud kahe viimase aasta jooksul kiiremini kui Saksamaa, Prantsusmaa ja kogu eurotsooni majandus üldse, kirjutab The Telegraphi majanduskolumnist Ambrose Evans-Pritchard.

Statistika ja täpsed arvud näitavad, et EL-i jäämise pooldajatel, liberaaldemokraatidel ja nendega kampa löönud mõttekodadel ei ole mingit alust väita, nagu oleks Suurbritannia majandus praegu 3% väiksem, kui see oleks olnud ilma Brexitita.

Riigi majanduse kogukasv on 4,9%. See on enam-vähem võrdne Belgia ja Saksamaa majanduskasvuga (4,7%) – seda siis, kui eeldame suuremeelselt, et Saksamaa majanduses ei ole kolmandal kvartalil toimunud langust (tulemused peaksid saabuma selle nädala lõpus), rääkimata Itaaliast (3,2%). Prantsusmaa 5,8% on ootamatult kõrge tulemus, aga osaliselt on põhjuseks Emmanuel Macroni loobumine peamistest reformidest ning stimuleerivate fiskaalmeetmetega priiskamine kollaste vestide tõttu.

Ühendkuningriigi riiklik sotsiaal- ja majandusuuringute instituut avalikustas möödunud nädalal andmed, millega taheti nähtavasti näidata, nagu oleks UK majanduskasv langenud 3% alla trendi, ja seda Brexiti tõttu.

Selline kalkulatsioon tehti referendumieelsete ennustuste põhjal (mis olid nii või teisiti ülioptimistlikud), kuid neid ennustusi ei kohandatud hiljem vastavalt Hiina majanduskasvu aeglustumisele, ülemaailmsele kaubanduse langusele ja USA intresside tõstmisele.

Viimase kolme aasta üldine tendents hakkab siiski võtma selgemaid kontuure. Ühendkuningriigi jaoks oli raske aasta 2017, mis Eurotsooni jaoks oli aga tõusuaasta, seda mitme positiivse aspekti kokkusattumise tõttu (kasinuspoliitika lõpp, kvantitatiivse lõdvendamispoliitika edasilükkunud mõju ja Saksamaale hästi mõjunud Hiina minibuum) ja ajal, mil SKP lõhe oli veel endiselt suur ning kasu kerge tulema.

See üks aasta – 2017. aasta – andis Brexiti-vastastele agitaatoritele (kelle hulka kuulusid teatud perioodil ka Inglise Pank ja Rahvusvaheline Valuutafond, aga eelkõige EL-i poolt rahastatud lobigrupid) võimaluse luua narratiiv kaotatud majanduskasvust, mis on nüüdseks muutunud Euroopas ja ülemaailmses meedias kindlaks usuartikliks.

Ent viimase seitsme kvartali majandustulemused on selle narratiivi ümber lükanud. Ühendkuningriigi majandus on kasvanud sel perioodil kiiremini (2,2%) kui kogu eurotsooni majandus (2%), kuid keegi ei tee sellest tasandavast efektist suuremat juttu.

Keerulised ajad võivad Suurbritannia jaoks seista siiski veel ees. Välismaiste otseinvesteeringute maht on tunduvalt vähenenud ja praegune jooksevkonto puudujääk on endiselt 4,7% SKP-st.

Seega võib tulevikus, kui ilmneb Brexiti tõeline mõju kaubandusele, tähendada see Suurbritanniale probleeme. Kuid on täiesti vale väita praegu, nagu oleks riik selle mõju tõttu juba kannatanud. See lihtsalt ei vasta tõele.

Referendumist alates on Brexitist tingitud SKP akumuleeritud puudujääk umbes 1%. Ülejäänu määravad ülemaailmsed suundumused, mille üle meil puudub kontroll, ja rahvusvaheline autotööstuse kriis.

Brexiti-vastaste liialdatud väited on osa ideoloogilisest võitlusest Suurbritannia ja Euroopa poliitilisel maastikul. Nende väidete eesmärk on kujundada arvamusi ning muuta poliitikat. Neil on oma tähendus. Ja seepärast tuleb neile vastu seista ja need paljastada.

Allikas: The Telegraph