Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Varro Vooglaid: kui alustaks kuvandit loomist Eestist kui demokraatlikust riigist tavalise inimese jaoks jälgitava ja vaadeldava valimissüsteemiga?

-
15.05.2025
Varro Vooglaid Riigikogus.
© UU

Eesti ühines kolmapäeval Rahvusvahelise Demokraatia ja Valimisabi Instituudi põhikirjaga. EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid ütles selle organisatsiooni kohta: mõttetu jutuklubi.

Varro Vooglaid: “Ega ma pikalt ei näe siin mõtet rääkida, sellepärast et eks me ju ühelt poolt teame, et see eelnõu leiab koalitsiooni häältega toetust ja kedagi me siin ümber ei veena, aga võib üle korrata seda, mida sai öeldud ka esimesel lugemisel: tegemist on täiesti mõttetu organisatsiooniga, millega liitumine ei anna Eesti Vabariigile reaalselt mitte midagi.

Ma mäletan, et esimesel lugemisel küsisin eelnõu esitlejalt, mida see päriselt Eesti Vabariigile annab, kui me selle organisatsiooniga ühineme. Vastus oligi selline, et ega ta otseselt midagi ei anna, lihtsalt võimaldab meid kuidagi nagu näidata, et me oleme kuidagi samameelsed. Selline üldine pehme mingi kuvandi moment. Et reaalselt pole kasu absoluutselt mitte midagi.

Mis minule teeb meelehärmi niisuguste asjade puhul, on see, et selle asemel, et tegeleda päriselt demokraatliku ühiskonnakorralduse aluseks olevate põhimõtete jõustamisega, tegeleme me siin mingisuguste selliste pseudoasjadega, millega loome muljet, et näete, kui oluline demokraatia meile on, liitume IDEA-ga, eks, Rahvusvahelise Demokraatia ja Valimisabi Instituudiga. Vaatad peale, siis tundub ju küll, et tõesti, näed, ega me muidu ei liituks, kui me demokraatiat oluliseks ei peaks. Aga ometi, sellega liitumine ei anna absoluutselt mitte midagi.

Ma loen teile ette seaduse seletuskirjast, kuidas on kirjutatud selle seaduse mõjude kohta. Kuulake, tsiteerin: “Eestile on välispoliitiliselt oluline olla üleilmselt tuntud kui edumeelne riik, kes toetab demokraatiat ja inimõigusi. IDEA-s osalemine on hea vahend selle kuvandi edendamiseks, kuna IDEA on rahvusvaheliselt üks tuntumaid ja hinnatumaid demokraatia eest seisjaid. Samameelsus tugevate lääneriikidega suurendab ka Eesti julgeolekut, edendades suhteid ja kinnistades Eesti samameelse partnerina.” No täielik iba ju.

“Kinnistades kuvandit Eestist samameelse partnerina” – aga kuidas oleks sellega, head kolleegid, kui me üritaksime kinnistada kuvandit Eestist kui demokraatlikust riigist läbi selle, et me hakkame päriselt meie ühiskonnakorraldust demokraatlikumaks tegema? Kuidas oleks, kui ehitaks kuvandit, millel on ka tõepõhi all, mitte lihtsalt kuvand, mis on kuidagi üles blufitud nagu mingi fassaad, mille taga on lagunev maja?

Kuidas oleks sellega, kui võtaks kasutusele valimissüsteemi, mis on reaalselt usaldusväärne ja läbipaistev, nagu teistes Euroopa riikides seda tehakse. Valimissüsteemi, mis on jälgitav ja vaadeldav tavaliste inimeste poolt oma tavaliste teadmiste pinnalt – kuidas sellega oleks, kui soovite ehitada kuvandit Eestist kui demokraatlikust riigist?

Kuidas sellega oleks, kui taastaks rahvaalgatuse õiguse, mis oli ette nähtud 1920. aasta ja 1933. aasta põhiseadusega, et rahvas sai algatada parlamendis eelnõusid nii vastuvõetud seaduste tühistamiseks kui ka uute seaduste vastuvõtmiseks? Kusjuures, kui parlament ei toetanud rahva poolt algatatud eelnõusid, siis läks eelnõu automaatselt rahvahääletusele ja kui rahvas ise seda toetas, siis see oli ühtlasi umbusaldus parlamendile. Ehk võimalus reaalselt kutsuda esile erakorralised valimised olukorras, kus parlamendi enamus on minetanud rahva enamuse toetuse. Kuidas sellega oleks? Ehitame äkki niimoodi kuvandit Eestist kui demokraatlikust riigist?

Või kuidas oleks sellega, kui ühe korra nüüd 22 aasta jooksul annaks ka rahvale võimaluse rahvahääletusel osaledes ühegi küsimuse üle otsustada? Näiteks selle üle, kas hakata fosforiiti kaevandama või mitte, näiteks selle üle, kas rajada suuri sõjaväebaase kusagile või mitte. Kuidas sellega oleks? Siis öeldakse, et ei-ei-ei-ei, me ei saa niimoodi rahvale anda õigust otsustada selliseid asju.

Või kuidas oleks sellega, et annaks rahvale tagasi võimaluse valida endale ise riigipead? Mitte nii, et riigipea määratakse koalitsioonierakondade tagatubades. Vot ühtegi nendest asjadest te ju tegelikult koalitsiooni poole pealt ei toeta. Ka oluline osa opositsioonist ei toeta, sotsid kindlasti ühtegi nendest asjadest ei toeta, eks. Selle asemel minnakse edasi näiteks selliste muudatustega, et võtta kohalikelt inimestelt võimalus seista vastu näiteks tuuleparkide rajamisele, eks ole, demokraatiast eemale. Selle asemel soositakse üha enam Euroopa föderaliseerumist, mis jätab meile kohalikule tasandile järjest vähem võimu.

Nii et see on suitsukate, head sõbrad, aga see suitsukate on läbinähtav. Te loote illusioone, tegelikult austus demokraatia ideaali vastu puudub. Tegelikult austus, nagu eelnevalt rääkisime, ka põhiseaduse ideaali vastu puudub. Aga lõputult ei saa neid valesid ehitada ja üleval hoida. Igal juhul sellel konkreetsel eelnõul, mis näeb ette selle organisatsiooniga liitumise, veel kord, ei ole mitte mingit sisulist mõtet. Mõttetu jutuklubi, mis tekitab meile lihtsalt kulusid juurde.”