Isegi Prantsusmaa president Emmanuel Macron on tunnistanud, et riik on hädas Ameerikast imporditud marksistliku tühistamiskultuuriga, millest räägib ka alljärgnev rahvusringhäälingu uudis.
Prantsusmaal asuva Roueni vasakpoolne linnapea tahab asendada raekoja ees oleva Napoleon Bonaparte’i ausamba tuntud feministi Gisele Halimi monumendiga.
“Ma ei mõista, miks peaks kõige nähtavamad kohad ainult meestele olema reserveeritud,” ütles linnapea, leides, et Napoleoni kuju tuleb viia vähem tähtsamasse kohta.
Konservatiivid pole Napoleoni ausamba eemaldamisega nõus. “Käed eemale ausambast. Samm-sammult edeneb Prantsusmaal wokeism,” teatas konservatiivne Roueni üliõpilasesindus.
Napoleon Bonaparte’i ausamba asendamine feminist Gisele Halimi monumendiga on mõttetu, sest ka feministi ülistamine ei meeldi paljudele, olemuselt on see täpselt sama, mis keisrile ausamba püstitamine, ja mistahes poliitilise muutuse korral lendab ka Halim aluselt. Eriti kui Prantsusmaal peaks oma võimupositsiooni haarama poliitiline islam (president Macron on hoiatanud ka islamiseparatismi eest) – siis on feministil kindel minek.
Juulis vahendas ERR: USA-s Charlottesville’is võeti maha kodusõjas lõunaosariikide vägesid juhtinud kindrali Robert E. Lee mälestussammas. Sama on plaanis ka teise lõunaosariikide kindrali Thomas “Stonewall” Jacksoni kujuga Court Square’i pargis.
Mulluse Black Lives Matteri mässu ajal aga lammutati Chicagos Kolumbusele püstitatud kuju. New Yorgi võimud otsustasid eemaldada ekspresident Theodore Roosevelti kuju, mida on vasakäärmuslased pikka aega tauninud rassistliku ja kolonialistliku sümbolina. Inglismaal Bristolis kukutati orjakaupmehe ja filantroobi Edward Colstoni ausammas, Londonis mindi Winston Churchilli kallale. Mõnel pool on endised kujud asendatud naiste või mustade kujudega.
Sõda kujude vastu on tauninud paljud konservatiivsed riigijuhid ja näiteks Churchilli kuju maha võtta ei lubatud.