Venemaal on Siberist Kaug-Idani ja muudelgi aladel avastatud vähemalt 66 laagrit, kuhu on küüditatud Ukrainast meelevaldselt kaasa viidud inimesi, vahendas Ukraina portaal Unian pühapäeval Briti väljaande i-news artiklit.
Sõltumatu veebikülje inews.co.uk uurivate ajakirjanike loo kohaselt on igas laagris keskeltläbi 162 asukat ning kokku loeti Venemaal vähemalt 66 laagrit, kus olid sunniviisiliselt küüditatud ukrainlased.
Paljud inimesed on viidud tuhandete kilomeetrite kaugusele oma kodudest ning paigutatud elama Venemaa kõige kaugematesse nurkadesse, sealhulgas Siberisse, Kaukaasiasse, polaarjoonele ja Kaug-Itta.
Nagu ajakirjanikud välja selgitasid, on 38 laagris 6250 inimest ja enam kui kolmandik neist laagreist on rajatud Venemaa vägede piiramisrõngas olevast Mariupolist välja viidud elanikele.
Inewsi analüüsist selgub, et Venemaal võib vaja minna vähemalt 6000 laagrit, kuhu mahutada väidetavalt piiri ületanud inimeste koguarv. Okupatsioonimeedia andmetel viidi Vene Föderatsiooni ebaseaduslikult 808 tuhat ukrainlast, kellest 153 tuhat olid lapsed.
Kui Vene meedia väidab, et nad on Kaug-Ida elu ise “valinud”, siis sealt välja pääsemine on sisuliselt võimatu ülesanne. Inimesed viibivad sõna otseses mõttes koonduslaagris: ilma asjade, telefonide, raha ja dokumentideta, märkis portaal.
“Mille eest viidi meie inimesed sooja Aasovi mere äärest 9600 kilomeetri kaugusele maailma persse, kus kõige soojem kuu on august, mille temperatuur on 21 soojakraadi?”, tsiteerisid ajakirjanikud Mariupoli linnapea nõunikku Petro Andrjuštšenkot.
Ukraina ülemraada inimõigusvolinik Ljudmõla Denõssova kutsus Ukraina kodanikke, kes on praegu Venemaal ega tea, kuidas Ukrainasse või Euroopa riikidesse pääseda, kasutama üle Venemaa piiri Narva linna suunduvat kontrollpunkti.
Ombudsmani sõnul abistab ukrainlasi seal Ukraina konsulaarteenistus ja kohalikud kogukonnad. (BNS)