Vaatamata sanktsioonidele on müünud Ukraina enda firmad sõja ajal Venemaa lennufirmadele varuosi vähemalt 3,8 miljoni euro eest, vahendab Postimees välisajakirjandust.
Kuigi Ukraina kehtestas Venemaa ettevõtetele sanktsioonid juba ammu enne täiemahulise sõja algust 2022. aasta veebruaris, müüdi alates sellest kuni tänavu juulini Venemaale vähemalt seitsmel korral varuosi erinevate Ukraina ettevõtete toodetud lennukitele ja helikopteritele.
Varuosi tarninud Venemaa ettevõte on Ukraina sanktsioonide nimekirjas alates 2018. aastast, kuid kauplemist on jätkatud varifirmade abil, vahendas Helsingin Sanomat Vene portaali infot.
Venemaa on sõja ajal Ukrainast eksportinud enim transpordilennukite Antonov An-124 varuosi.
Antonovi lennukid on toodetud Ukrainas ja nende suurim varuosade tarnija on Harkivis asuv ettevõte Fed, mille varuosade tarnetest kuni 70 protsenti läks varem Venemaale. Pärast täiemahulise sõja algust ütles Fed, et on lõpetanud Venemaaga kauplemise ja võttis väidetavalt sellest tuleneva kahju enda kanda.
iStoriese andmeil ei vasta see aga tõele, sest ainuüksi An-124 lennukite varuosi on sõja ajal Venemaale müüdud 1,2 miljoni euro eest.
Tänavu aprillis hakati äri ajama läbi Kõrgõzstanis tegutseva ettevõtte, mis iStoriese andmetel on Avia Fed Service’ile varuosi juba tarninud vähemalt 40 miljoni rubla ehk umbes 400 000 euro väärtuses.
Uurivate ajakirjanike andmeil on Avia Fed Service’i klientide hulgas nii Venemaa kaitseministeerium kui ka Venemaa presidendi lennuüksus.
Portaali väitel on sõja ajal Venemaale lennukite varuosi müünud ka Prantsuse, Briti ja USA ettevõtted.
Niisiis vastab tõele ammuteada tõde, et sõja ajal aetakse suurt äri, olgu selleks lääneriigid, Eesti peaministri mees või ukrainlased ise.
Teised riigid aga pingutavad, et Ukrainat abistada, kaasaarvatud meie. Ja siis tuleb välja, et ukrainlased ise toidavad okupante.