Koalitsiooni poolt Riigikokku toodud põhiseaduse muutmise eelnõu ei lahenda Vene Föderatsiooni passiga inimeste valimisõigust Eestis, sest halli-passi-kodanikel on massiliselt taskus ka Vene pass. Küsisingi selle kohta peaministrilt tänases infotunnis. Soovitan lugeda ka vastust, Michalil läks käima ikka see kulunud plaat, kuidas meie ajame naaberriigi mõjutustegevuse juttu.
Minu küsimus: “Jaa, ma kõigepealt rõhutan üle, et me oleme üle kümne aasta rääkinud sama juttu: Eestis peab valimisõigus olema ainult Eesti Vabariigi kodanikel nii kohalikel, Riigikogu kui ka eurovalimistel ja meie liitumislepingust lähtuvalt ka Euroopa Liidu riikide kodanikud saavad meil valida. Aga igasugused vingerdamised, susserdamised ja musserdamised siin teiste riikide või ka mittekodanike hääleõigusega on meile olnud vastuvõetamatud. See on riigiõiguslik selge printsiip, mis meil on olnud. Me ei jaga siin riike headeks, halbadeks või mingiteks vahepealseteks, vaid me arvame, et Eesti kodanike privileeg on valimistel osaleda ja teistel ei ole seda privileegi õigust saada. Nüüd, on väga kahetsusväärne, et valitsuskoalitsioon on siin nii-öelda väravast välja tulnud oma tavapärase käitumisega, kõrgilt, ülbelt: “Meie siin teeme. Sähke ja sööge!”
See ei ole hea viis, kuidas põhiseaduse muudatust üritada ära teha. Teil on vaja neli korda rohkem poolthääli, kui vastuhääli tuleb. Ja tänase päeva seisuga on niimoodi, et teil ei ole neid hääli. Te enne ütlesite, et enamuse hääled on olemas koalitsiooni poolt algatatud põhiseaduse muudatuses – see ei vasta tõele. Teil ei ole olemas piisavaid hääli, et teha kiireloomuline põhiseaduse muudatus, kui ei tule kaasa vähemalt kaks opositsiooni fraktsiooni. Tänasel päeval on olemas vähemalt kaks, kes ütlevad, et me ei toeta sellisel kujul, kui on sisse viidud põhiseadusesse mittekodanike hääletusõigus, sest vaadake, see, mida teie eelnõu teeb, on Eesti põhiseadust halvemaks. Te solgite Eesti põhiseadust, viies põhiseaduse tasemel sisse valimisõiguse mittekodanikele.
See on samm tagasi, mitte samm edasi. Ja siin on veel probleeme: see ei lahenda Vene Föderatsiooni passiga inimeste valimisõigust Eestis, sest halli-passi-kodanikel on massiliselt taskus ka Vene pass. Minu ettepanek teile on: tõmmake natukene seda kõrkust tagasi ja päriselt proovige saada koalitsioonilt hääli.”
Michal vastas: „See jutt, et EKRE fraktsioon ei toeta agressorriikide kodanikelt hääleõiguse äravõtmist, otsides seal kirjavigu või mingisuguseid muid maitse-eelistusi – vaadake, see jutt on ikka küll ühe meie naaberriigi sellise mõjutustegevuse jutt. Nii et ärge võtke seda kõrkusena, võtke seda arvamusena.“
Esitasin lisaküsimuse: „Võib ju lolli mängida ja seda juhtub meil siin infotunnis nädalast nädalasse. Selle tagajärjeks võib vabalt olla ka see, et jätad endast lõpuks lolli mulje. Ma rääkisin ilusti riigiõiguslikust printsiibist. Ma rääkisin ilusti sellest, et te teete praegu põhiseadust halvemaks, andes põhiseaduse õiguse massiliselt agressorriigi kodanikel hääletada Eestis kohalikel valimistel, mida neil praegu põhiseaduses ei ole. Ma toon teile numbrid, mida andis meile valimisteenistus. Eelmistel kohalikel valimistel 21. aastal 21900 Vene kodanikku osales Eestis valimistel ja 24800 mittekodanikku. Aga nende 24800 mittekodaniku hulgas umbes pooltel, meie hinnangul, on Vene pass tegelikult taskus. Nii, et te ei lahenda ära Vene kodanike hääleõigust. Te annate neile põhiseaduses valimisõiguse, Eesti põhiseaduses, kohalikel valimistel. Teie ajate seda Putini asja, kui teie loogikat siin kasutada. Ja kaasa löönud oleme me selles protsessis – mitte lihtsalt ei ole kaasa löönud, vaid vedanud oleme seda protsessi.
Oleme Riigikogu menetlusse esitanud põhiseaduse muudatuse koos Isamaa saadikutega, koos osade aknaaluste saadikutega, mis seda probleemi lahendaks ja lahendaks puhtalt, niimoodi, et seal ei ole sees mittekodanikke. Nii et meie oleme seda protsessi vedanud ja väga kurb on see, et teie meie eelnõu tahate prügikasti visata.
Aga me täna hääletame mõlema põhiseaduse muudatuse eelnõu lugemise lõpetamise poolt, et saaks siis seda kompromissi edasi otsida. Mina lihtsalt arvan, et kompromissi koht on see, et mittekodanikud tuleb jätta jätkuvalt Eesti põhiseadusest valimisõigusest välja, kui me tahame ära lahendada seda riigiõiguslikku probleemi, mis meid 30 aastat on kummitanud. Ja kui selleks on tegelikult poliitiline tahe olemas Eestis, siis seda tahet tuleb realiseerida kokkuleppe otsimisega. Täna on Eestis ainult üks parlamendierakonna fraktsioon, mis tahab mittekodanikele anda põhiseaduse tasemel valimisõigust. Teie nende hulka ei kuulu. No te olete kõige suurem fraktsioon ja peaministripartei – pange oma õlg alla siis üritusele!“
Marti Helme, EKRE esimees