Eriti magus on vaadata saatesarja „Üle noatera“ värskeimat osa, kus rullitakse lahti sündmused, mis hargnesid viimatiste riigikogu valimiste järel ning kus Reformierakond eesotsas Kaja Kallasega end haledalt auti mängis.
EKRE endine esimees Mart Helme tunnistas ETV saates “Üle noatera”, et praegune Keskerakonna, EKRE ja Isamaa võimuliit sündis juba valimiste ööl, kui Reformierakond läks magama teadmisega, et nemad võitsid valimised ja et peaministriks saab Kaja Kallas.
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid meenutas saates, et kui Keskerakond oli valimiste ööl Saku suurhallis, siis mingil ajahetkel öösel saabusid sinna ka reformierakondlased.
“Tuli Arto Aas, selline tõsine poliitaktivist. Ja Aasa sõnumist meile tuli välja, et pigem puhake jalga, Keskerakond. Et meil on Isamaa ja sotsid taskus,” sõnas Karilaid.
Kaja Kallas ütles, et Karilaiu jutt ei vasta tõele, sest tema isiklikult käis mööda erinevaid valimisstuudioid ning kohtas hoopis Keskerakonna tõrksust suhelda.
“Neis stuudiotes käis ka Jüri Ratas. Ja kuigi me nendes stuudiotes puutusime pidevalt kokku, siis Jüri Ratas ei öelnud mulle isegi “Tere!”. Ammugi mitte “Palju õnne!”. Mul ei tekkinud temaga mitte mingit võimalust, ta tuiskas minust mööda nagu postist,” ütles Kallas.
Kuna Isamaa ja sotsid ei saanud sellist valimistulemust, mis võimaldanuks koos Keskerakonnaga kolmekesi koalitsioon teha, pööras Keskerakond pilgu EKRE poole. EKRE tollane esimees Mart Helme tunnistas, et selle hetkeni, kuni nad jälgisid Wabaduse kohvikus valimistulemusi, ei olnud EKRE juhid kindlad, millist valitsust kokku panema hakatakse.
“Aga natuke hiljem, tegelikult juba samal ööl hakkasid asjad klaaruma,” tunnistas Helme.
Kaja Kallast üllatas Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi käitumine.
“Ma mäletan, kuidas Helir ütles: “Tead, mis täna. Mul ei ole aega. Meil on juhatus alles järgmine esmaspäev. Mis sa nüüd kiirustad.” See oli alarmeeriv märk. Sa tahad temaga rääkida, aga ta ütleb, et tal ei ole minu jaoks üldse aega.”
Helir-Valdor Seeder ütles, et tal siiski oli kahepoolne kohtumine Kallasega, kus sai kõik üheselt selgeks, et selliseks kokkuleppeks ja paindlikkuseks pole valmidust, et neil ühte koalitsiooni oleks võimalik minna.
Kuna Reformierakond tegi Keskerakonnale ettepaneku alustada ametlikke läbirääkimisi valitsuskoalitsiooni moodustamiseks, siis sai Isamaa sõnumi, et neid jäeti kõrvale.
Kaja Kallas ütles, et ta tundis, et oleks aus teha ettepanek ühele, mitte pidada paralleelselt läbirääkimisi kahega.
“Ehk olla aus ja läbipaistev. Me otsustasime nii juhatuses, et teeme ettepaneku Keskerakonnale. Olles ka enne rääkinud Keskerakonna juhtidega, et me ei tee ettepanekut, kui te ütlete “ei”. Aga ma oleks pidanud usaldama oma naiselikku vaistu, et midagi on valesti,” tunnistas Kallas.
Mart Helme ütles, et poliitikute omavahelistest konsultatsioonidest selgus üsna ruttu, et mitte keegi ei taha Reformierakonnaga tegelikult valitsust teha.
“Sellepärast, et Reformierakond oli ennast positsioneerinud sisuliselt kõigi suhtes väga üleolevalt sellisesse patroneerivasse positsiooni. Et meie nüüd otsustame, kellega me teeme, kuidas me teeme ja mida me teeme. Ja teie olge nüüd meie tingimusi ootamas. Keegi ei tahtnud nende tingimusi oodata,” selgitas Helme, kuidas Reformierakond oma valimisvõidu maha mängis.
Kallas hoidis kramplikult kinni 500-eurosest tulumaksuvabastusest kõrgepalgalistele.
Kaja Kallas ütles, et tema viga oli see, et ta siiralt uskus Jüri Ratast, kes oli oma valijatele korduvalt kinnitanud, et EKREga nad kindlasti valitsust ei tee.
Tegelikult oli ainsana Kaja Kallas see, kes EKRE välistas ja kui EKRE sai Keskerakonnalt kutse valitsusse tulla, siis oleks olnud patt sellele kutsele vastamata jätta ja Reformierakonnale jätta uks praokile, et nad oleks saanud Eestis oma vasakliberaalset poliitikat ellu viia.