Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE fraktsiooni esimees Siim Pohlak: Reformierakonna keele-eelnõu tagajärjeks oleks hulk umbkeelseid lapsi eesti koolides

-
10.09.2019
Laadime sisu...

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ei toetanud tänasel istungil Reformierakonna haridussüsteemi ühtlaseks muutmise eelnõu, sest selles eiratakse Eesti keeleõppe tegelikku olukorda ja püstitatakse ebarealistlikke eesmärke.

EKRE fraktsiooni esimees Siim Pohlak selgitas Riigikogu kõnepuldist, miks loobuti Reformierakonna eelnõu toetamast.

“Eesti Konservatiivne Rahvaerakond seisab eestikeelse ja eestimeelse Eesti eest. Kui ei ole enam eesti keelt, on kadunud ka eesti rahvas. Seetõttu nõuab kõik eesti keelt puudutav ja loomulikult ka eestikeelset haridust puudutav põhjalikku ja süsteemset lähenemist. Reformierakonna eelnõus on loomulikult ka häid asju, aga kahjuks on see siiski kirvetöö, kus peenikest ja ülimalt täpsust nõudvat tööd on piltlikult öeldes tehtud puulõhkumiskirvega. Ma iseenesest imestan, et sellist asja rohkem te läbi ei ole mõelnud. Teiega on maailma parim peenhäälestaja, maailma parim haridusminister, oleks võinud natuke täpsemalt seda tööd teha.

Minu hinnangul ja meie fraktsiooni hinnangul on teie eelnõu üheks tagajärjeks suure tõenäosusega hulk umbkeelseid või venekeelseid lapsi eesti koolides või isegi sellega kaasnev eesti laste venestumine. Sest vaadates ülemineku tähtaega ja seda ajagraafikut, siis ilmselgelt saate te ka ise eelnõu esitajatena aru, et see plaan ei ole reaalne – ei ole õppematerjale, puuduvad õpetajad. Teate väga hästi, et õpetajate puudus on tõsine probleem täna ka juba Eesti koolides. Kust te võtate siis paarsada õpetajat lähema paari aasta jooksul, kui teie eelnõus toodud tähtaegade järgi tegutsema asuda? See ei ole reaalne.

Koalitsioonierakonnad on alustanud süsteemse ja läbimõeldud kava väljatöötamist, et tugevdada eesti keele positsiooni nii koolis kui ka digimaailmas, arendada eestikeelset alusharidust ja sealt edasi minna loomuliku arenguna järgmiste kooliastmetega. Me andsime eile Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja erakonna Isamaa poolt üle sellesisulise ettepaneku, mille alusel siis asubki Vabariigi Valitsus tegelema eesti keele küsimusega süsteemselt ja läbimõeldult. Sellest tulenevalt ma teen ettepaneku Reformierakonna eelnõu tagasi lükata ja kutsun opositsiooni üles toetama valitsuskoalitsiooni plaaniga edasi minemist tulevikus,” kõneles Siim Pohlak.

UU