Rahandusminister Martin Helmet (EKRE) süüdistab Postimehe justkui ta soosiks Aidu tuulepargi vaidluses ettevõtjaid Sõnajalgu. Helme ütleb, et tegelikult on probleem teine ja palju suurem.
“Sõnajalad on kogu probleemi üks väike osa. Me oleme tegelikult kevadest saadik pidanud erinevate osapooltega koosolekuid, et leida lahendust laiemale probleemile ja see laiem probleem on väga selge – Eestis on tekkinud selline ametnike omavoli komme, et takistatakse ettevõtetel teha asju, mida varem riik on lubanud teha, kuidagi ei ole võimalik juba käivitatud projektidega edasi minna, sest tuleb välja, et üks või teine või kolmas riigiamet hakkab seda takistama. Küll tehakse mingeid ettekirjutusi, esitatakse mingeid rahanõudmisi ja üks koht, kus see juhtus, oli Virumaal Aidu.”
Kui Sõnajalad nõuavad riigilt kohtu kaudu kahjutasu kuni 124 miljonit eurot, siis oleks Helme hinnangul vastutustundetud, kui valitsusliikmed ei pööra sellele tähelepanu ja tuleb leida lahendused,s est see puudutab nii energiajulgeolekut, töökohti kui ka kliimaeesmärke ning ettevõtlust üldisemalt. Helme: “Neid kohtumisi me oleme pidanud ja neil kohtumistel on osalenud terve hulk ministreid.”
Martin Helme näeb suuremat ohtu hoopis selles mustris, mis on hakanud korduma: kui minister istub maha kõrgete ametnikega, nõuab aru või annab suuniseid ja selle peale, kui see ametnikele ei meeldi, kaebavad ministri prokuratuuri, kes algatab kriminaalasja.
“Ja miks nad seda teevad? Kriminaalasja algatamise järel on võimalik poliitikuid hakata pealt kuulama, nende kirjavahetust lugema ja loomulikult lekitama kõike ka meedias, et püsti panna süüdistusi korruptsioonis mingisugustes mõjuvõimuga kauplemistes jne. Ja see on banaanivabariik,” rääkis Helme fabritseeritud kaebustest ja väljamõeldistest.
UU