Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VIDEO | Martin Helme sõnum võimuliidule: Teil ei ole õigust Eesti inimesi vaeseks teha

-
18.05.2023
Laadime sisu...

“Mitte mingit mandaati selleks pööraseks maksuralliks, mille meile on toonud Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioon, ei ole. Mitte keegi teist, ei võtnud valimistel mandaati sellist maksurallit korraldada,” ütles Martin Helme Riigikogu puldis kolmapäeval, mil arutati valitsuse maksutõusu eelnõud. 

Avaldame Martin Helme kõne täismahus

Teil ei ole õigust Eesti inimesi vaeseks teha, teil ei ole õigust Eesti ettevõtteid pankrotti ajada, teil ei ole õigust Eesti majandust konkurentsivõimetuks teha. Ja selle tõttu oleme sõdinud juba nädal aega ja sõdime veel, sõdime nii kaua kui vaja.

Kuulen kogu aeg, kuidas tuuakse ette, et on paralleelid 2016. ja 2018. aastast. 2016. aastal tehtigi liiga kiiresti, ei tehtud mõjuanalüüsi ja tõsteti makse selle jutuga, et nüüd me teeme kiiresti-kiiresti ja siis tuleb raha. Aga läks nii, nagu läks. Just see õppetund on varasematest kordadest, et kui sa ei tee korralikku analüüsi, siis kogu see jutt, mis sinna juurde käib, mis meil ka siin eelnõus on juurde kirjutatud, et nii ja nii palju hakkab makse laekuma – see kõik on lõppkokkuvõttes fantaasia, sellel ei ole mingit pistmist sellega, kuidas pärast eelarve toimima hakkab.

Vale järelduse olete teinud sellest 2016. aastast, kallid koalitsioonisaadikud. Õige järeldus on see, et ei tohi kiirustada. Aga mida te teete praegu? Kiirustate! Õige järeldus on see, et tuleb teha mõjuanalüüs. Mida te teete? Ei tee mõjuanalüüsi. Õige järeldus on see, et need numbrid, mis te oma tabelisse olete kirjutanud ja meile lauale panete, need ei tule kokku. Seda raha, mis te kirjutate sinna eelarvesse laekumise poolele, see ei tule kokku. Ja miks? Sellepärast et te keerate Eesti majanduse järjekordselt veel ühe vindi võrra tuksi.

Eesti eelarvest 2023. aastal tänu sellele, et Reformierakond oma kangekaelse, rumala, küünilise ja Eesti inimesi ja majandust kahjustava energiapoliitikaga ajas langusesse. 4%‑line langus, Eesti on ainus riik Euroopa Liidus, kus majandus langeb sel aastal prognooside kohaselt. Tänu sellele jääb eelarvesse laekumata vähemalt 500 miljonit eurot, eelarvesse, mille te tõite meile siia eelmise aasta sügisel ja kus meile näidati maruilusat tulupoolt. Juba tookord ütlesime me, mingit sellist tulupoolt ei tule. Kulupool on ära fikseeritud, kulupool kasvas 18%.

Ei ole mõtet käia rääkimas siit puldist või kuskil ajakirjanduses, kuidas eelmised valitsused ajasid Eesti rahaasjad sassi. Eesti rahaasjad ajas sassi Kaja Kallase esimene valitsus, Kaja Kallase teine valitsus ja Kaja Kallase kaks rahandusministrit. Igal aastal eelarve kulupoole kasv kahekordses numbris. Ja samal ajal palehigis töö tegemine, et Eesti majandus ajada langusesse, Eesti inimeste ostujõudu vähendada, Eesti ettevõtete konkurentsivõimet vähendada, Eesti ettevõtete palgamaksmisvõimet vähendada.

Ja me saame sellesama, nende eelnõudega, mis praegu siin on, me saame jälle sellesama. Majanduslangus viib eelarvest umbes 500 miljonit, aga võib-olla viib rohkemgi. Reformierakonna valimislubaduse täitmine viib 300 miljonit. Juba saame siin 800 miljonit eelarveauku. Ja siis te võtate lastelt, lastega peredelt 150 miljonit ära ja räägite, kuidas teie ajate eelarvet tasakaalu. Maksutõusudega planeerite 300 miljonit. Nalja teete või, see ei tule ju! Needsamad aktsiisid ei tule kokku. Needsamad hasartmängumaksud, ei tule need numbrid kokku. Ka käibemaks, mis on kõige tundlikum maks üldse majanduse käekäigule, ei tule kokku. Te võite sinna tabelisse kirjutada, mis tahate. Te ei tegele eelarve positsiooni parandamisega.

Kui te tahaksite eelarve positsiooni parandada, siis te mõtleksite, kuidas Eesti majandust kasvama panna. Kõik need maksutõusud, mida te siia toonud olete, ajavad Eesti majanduse olukorda hullemaks, Eesti inimeste toimetuleku olukorda hullemaks. Kõik need maksud, mis te siia toote.

Mõtleme korra, mida teeb selle konkreetse aktsiiside tõusu peale inflatsioon, mida teeb käibemaksu tõusu peale inflatsioon. Te ju kütate inflatsiooni, inflatsioon on maks kõikide inimeste toimetulekule. Inflatsioon võtab inimestelt ära kogutud raha ja sääste ja võtab nendelt ära tegeliku ostujõudu. Ja te kütate praegu nende maksutõusudega inflatsiooni. Ja need ei ole ju ainsad maksutõusud. Meil on praegu neli erinevat maksueelnõu Riigikogus, aga te plaanite ju tulla veel automaksuga, millele te ka ei võtnud mingisugustki mandaati. Vastupidi, Reformierakonna esindajad korduvalt kinnitasid, et neid makse ei tule. Te kavatsete mingisuguseid keskkonnatasusid, mis on eraldi maksud tegelikult, ja prügimaksud. Te kavatsete maamaksu oluliselt suurendada? Te teete Eesti inimesi vaesemaks. Te ei ole selleks luba saanud Eesti inimestelt.